Історія одеського Морвокзалу

Довгий час Одеса не мала відповідної своєму статусу будівлі морського вокзалу, і з’явилася вона лише у 1968 році.

Нагадаємо, вночі 25 вересня російська ракета знищила готель «Кемпінські-Одеса» на Морському вокзалі Одеси. З 2011 року готель не функціонував і був законсервований, але новий власник мав далекосяжні плани щодо реконструкції готелю і прилеглої території.

Колись пасажирські судна швартувалися біля Військового молу, де стояла невелика двоповерхова будівля, яка виконувала функцію «морських воріт» міста. Пізніше, за радянських часів, коли зросла популярність подорожей Кримсько-Кавказькою лінією, у чорноморських містах стали будувати морські вокзали. Не стала винятком і Одеса.

Проект морвокзалу в Одесі 1952 року

Перший проєкт одеського морського вокзалу виник на початку 1950-х років. Він, скоріше, нагадував палац: вежа зі шпилем, колонада та інші елементи «палацової» архітектури. Проте з якихось причин морвокзал за цим проєктом так і не збудували, а коли до влади прийшов Хрущов, проєкт взагалі здався надто претензійним. «Радянський монументальний класицизм», який був сформований до кінця 1930-х, відійшов у минуле. Всіх первісних «архітектурних надмірностей» без жалю позбулися, і майбутня будівля набула зовсім іншого вигляду.

Проект морського вокзалу 1958 року

Однак і тут до будівництва не дійшло — проєкт знову змінили. Нарешті, у 1960-х роках архітектори Головін та Кремляков створили свій проєкт майбутнього морського вокзалу. Тепер будівля стала схожою на величезний пасажирський лайнер, що «пришвартувався» майже біля підніжжя Потьомкінських сходів. Для його будівництва використовували виключно залізобетон та скло. Масивну споруду будували без фундаменту — її встановили на потужні дерев’яні палі, які «увігнали» прямо на морське дно. Крім цього, на 70 метрів було подовжено Новий мол.

Будівництво морвокзалу в Одесі

У 2016-2018 роках біля будівлі Морського вокзалу з’явився новий кінетичний фасад. Його обробили кількома тисячами металевих пластин, які рухаються під час подиху вітру і створюють «ефект хвилі».

 https://odessa-life.od.ua/ з посиланням на uc.od.ua

Теги

Новости по теме