Західні політики говорять про необхідність проведення виборів в Україні

Попри війну росії проти України та воєнний стан в країні, деякі західні політики підштовхують Київ до проведення парламентських та президентських виборів – перспектива, яка змусила багатьох українських посадовців “чухати потилиці”. Про це пише The Washington Post.

На цій пропозиції, яку спочатку висунув голова Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс, також наполягав сенатор-республіканець Ліндсі Грем під час візиту до Києва минулого місяця.

Інші республіканці також взялися за цю справу, включно з консервативними коментаторами, такими як Такер Карлсон, який неправдиво звинуватив президента України Володимира Зеленського у скасуванні виборів. Конституція України забороняє проведення виборів в умовах воєнного стану.

Проведення вільних і чесних виборів у воєнний час є практично неможливим, а також нерозумним, на думку українських посадовців, експертів з питань виборів та захисників демократії. Приблизно п’ята частина території України зараз тимчасово окупована російськими військами. Мільйони українців стали вимушеними переселенцями, багато з них живуть за межами країни. Десятки тисяч солдатів перебувають на фронті.

Тиск для проведення виборів, попри такі перешкоди, підкреслює постійну вимогу деяких політиків на Заході, щоб Україна довела свою відданість демократії, навіть незважаючи на те, що українці двічі збиралися на масові продемократичні демонстрації – Помаранчеву революцію 2003-2004 років і Майдан 2013-2014 років.

Українські посадовці кажуть, що для того, аби провести велике голосування у воєнний час, необхідно подолати значні фінансові, логістичні та юридичні перешкоди. У приватних розмовах дехто зазначає, що така перспектива є абсолютно неможливою і може надати московським агентам можливість проникнути в Україну і послабити її зсередини.

“Росіяни наполягають на цьому через свої таємні канали. Немає жодної ситуації, в якій можна було б провести демократичні вибори під час війни”, – сказав український чиновник в апараті безпеки, який говорив на умовах анонімності через делікатність теми. 

Він зазначив, що проведення виборів може дати росії можливість маніпулювати і створити розкол в українському суспільстві та серед політиків, поки країна бореться за своє існування.

“Це ризиковано, шкідливо для країни і безглуздо з політичної точки зору. Це підірвало б дуже крихку політичну стійкість української держави”, – сказав урядовець.

Але українські чиновники також не можуть відкинути ідею проведення виборів, ризикуючи відштовхнути від себе ключових політичних гравців на Заході, які вимагають проведення голосування, що має вирішальне значення для збереження міжнародної фінансової та військової допомоги Україні.

У травні Кокс дав інтерв’ю українським ЗМІ, в якому закликав Київ провести вибори “максимально вільно і чесно”. Він навів приклад Туреччини, яка провела вибори одразу після сильного землетрусу, як доказ того, що проведення голосування можливе. 

Пізніше Кокс змінив свої коментарі, визнавши, що вибори не можуть бути проведені, поки Україна перебуває у воєнному стані, який навряд чи буде скасований до закінчення війни. Але, додав, що “в певний момент вибори будуть”, і порадив почати готуватися до них якомога швидше.

Грем зробив свій заклик на зустрічі із Зеленським під час візиту до Києва у складі делегації Конгресу. На пресконференції перед зустріччю він заявив, що для України “настав час зробити наступний крок” у “розвитку демократії, а саме провести вибори у 2024 році”.

“Я хочу, щоб ця країна провела вільні і чесні вибори, навіть коли вона перебуває під загрозою”, – сказав Грем.

В інтерв’ю українським ЗМІ після візиту Грема Зеленський назвав пропозицію американського сенатора “дуже розумною, дуже справедливою”. Але, за словами Зеленського, він сказав Грему, що вибори в Україні в умовах воєнного стану можливі лише “за умови забезпечення права голосу для всіх громадян”.

“Як військові зможуть проголосувати? Покажіть мені інфраструктуру. Ніхто її ще не показав. Як люди за кордоном зможуть проголосувати?”, – сказав Зеленський. 

Наступного дня Грем заявив, що був “дуже радий почути, що президент Зеленський відкрив двері для виборів в Україні у 2024 році”, назвавши це рішення “сміливим і послідовним”, а також “актом непокори російському вторгненню”.

“Я не можу придумати кращого символу для України, ніж проведення вільних і чесних виборів під час війни”, – додав Грем.

Але він визнав що парламент України “повинен схвалити це”, а “безпекове середовище” для голосування “буде складним”.

Зеленський сказав, що Україна не може дозволити собі 135 мільйонів доларів на проведення виборів, коли вона бореться за своє виживання. Президент припустив, що якщо Захід хоче виборів, то він і повинен заплатити за них.

“Я не буду проводити вибори в кредит. Я не буду брати гроші для зброї і виділяти їх на вибори”, – сказав Зеленський.

Гроші, за його словами, підуть на організацію голосування серед солдатів і для приблизно семи мільйонів українських біженців за кордоном. За словами Зеленського, Захід також повинен буде відправити спостерігачів за виборами, які будуть перебувати “в окопах”.

Потенційний кандидат у президенти від Республіканської партії Вівек Рамасвамі розкритикував вимогу Зеленського про 135 мільйонів доларів. Раніше він заявляв, що США повинні припинити фінансування України і змусити Київ вести переговори з Москвою.

“Його завуальована погроза відмовитися від демократичних виборів в Україні, якщо американський народ не оплатить рахунок і не виділить ще 135 мільйонів доларів, є новим рівнем здирництва проти Сполучених Штатів”, – сказав Рамасвамі.

У серпні Верховна Рада України продовжила воєнний стан на 90 днів, до листопада, тим самим відклавши парламентські вибори, які мали відбутися не пізніше кінця жовтня.     

Для того, щоб парламентські вибори відбулися, необхідно внести зміни до Конституції, кажуть юристи. Як варіант, можна було б скасувати воєнний стан.

Однак депутати парламенту повинні будуть припинити воєнний стан щонайменше на два-три місяці – час, необхідний за українським законодавством між оголошенням виборів і днем голосування, а також надати кандидатам достатньо часу для проведення передвиборчої кампанії.

Високопосадовці адміністрації президента США Джо Байдена заявили, що саме Україна має вирішувати, коли проводити вибори. Під час візиту до Києва на початку цього місяця держсекретар Штатів Ентоні Блінкен закликав Зеленського провести широкі консультації з громадянським суспільством та українською опозицією щодо того, коли проводити наступне голосування.

Високопоставлений американський чиновник, який говорив на умовах анонімності, сказав, що адміністрація Байдена з розумінням ставиться до багатьох логістичних перешкод для проведення виборів у воєнний час.

“Ми не підштовхуємо їх до проведення виборів”, – заявив високопосадовець.

Один з українських депутатів сказав, що тиск чиниться переважно з боку республіканців, оскільки у США наближаються президентські вибори 2024 року.

“Це логічно і очікувано. Звичайно, українські справи так чи інакше стануть частиною внутрішнього американського дискурсу”, – сказав законодавець на умовах анонімності з метою захисту дипломатичних відносин.  

Підготовка до демократичних виборів наразі залишається в тіні інших ініціатив із відновлення України. Але погано організовані вибори — це не лише ігнорування прав окремих груп виборців, зокрема громадян за кордоном, людей із інвалідністю, військових чи жінок. Це також і суспільна недовіра до результатів голосування, і ризики дестабілізації повоєнного суспільства, що неминуче вплине на відбудову країни.

https://zn.ua/

Теги

Новости по теме