Арифметика закупівлі яєць: 170 грн – 1 кг, або 20 шт. яєць, або 85 грн – деяток яєць

Розголошені одним з медіаресурсів відомості про закупівлю Міністерством оборони продовольства для військовослужбовців за аж надто завищеними цінами спричинили інформаційний вибух. Запахло смажениною, чи то пак «смаженею». Адже як найяскравіший, прямо-таки убивчий приклад нахабного розкрадання бюджетних коштів в умовах повномасштабної війни, наводилась ціна яєць – 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна яєць у відомій торговій  мережі 7 грн за штуку.

На топновину оперативно відреагував  Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, який викликав керівництво Міністерства оборони для пояснень. Засідання Комітету, де було заслухано керівництво Міністерство оборони України та представників НАБУ, ДБР, СБУ, відбулося в понеділок, 23 січня. Про його результати повідомила в Facebook заступник голови Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла

«- були представлені контракти

– Міністр оборони доповів та пояснив деталі

– НАБУ розповіли, що по цьому питанню відкрито кримінальне провадження

– ДБР та СБУ розповіли, що по ряду процесів закупівель та постачання харчування тривають розслідування

В комітеті:

– звернулися до правоохоронних органів з закликом приділити увагу розслідуванням

– ознайомимося з фірмами-постачальниками харчування в ЗСУ

– ІНЦІЮЮЄМО ЗАКОН — ЧАСТКОВЕ ВІДКРИТТЯ ІНФОРМАЦІІ ПРО ЗАКУПІВЛІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

– інтенсифікуємо заходи парламентського контролю щодо інших напрямів оборонних закупівель в комітеті і будемо розбирати найближчим часом озброєння, боєприпаси, речове забезпечення, паливно-мастильні матеріали тощо».

Міністр оборони України Резніков Олексій того ж дня через соціальну мережу детально роз’яснив громадськості ситуацію із закупівлями харчових продуктів для ЗСУ.  Зокрема, він розповів, звідки взялась скандальна ціна яєць.

«Поясню на яйцях.

Коли народні депутати будуть порівнювати ціни на курячі яйця у контрактах з різними постачальниками, вони побачать, що у 7 постачальників ціна коливається у діапазоні між 80 грн. до 90,6 грн. за десяток. Порівняйте з ціною у супермаркетах зараз. Підкреслю – це стала ціна на весь 2023 рік з умовою доставки у Львів чи під Бахмут.

Лише в документі, оприлюдненому у ЗМІ, вказано аномальну ціну, яку сприйняли як 17 грн. за штуку. На чому збудували теорію змови.

Насправді це – звичайна технічна помилка, яку зробив постачальник.

Яйця – єдина категорія з каталогу, яка у додатку до угоди обраховується в штуках. Постачальник вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено до одиниці виміру на вагу, в іншу таблицю.

Відповідно до нормативів кілограм яєць – це близько двох десятків штук в залежності від гатунку (вага яйця за стандартом повинна складати від 42 г до 60 г). Ціна 170 грн. за кілограм яєць – це 85 грн. за десяток. Що в межах показників інших постачальників та повністю відповідає ринковій ціні. Інститут імені Бокаріуса у якості рекомендованої зазначив ціну 90 грн. за десяток. Усі бажаючі можуть зважити кілограм яєць і порахувати, скільки це штук.

«Яйця по 17 за штуку» Міноборони не закуповувало і не планує.

Хочу звернути увагу на хронологію подій.

Наприкінці грудня 2022 року Міноборони уклало контракти на забезпечення послуги харчування з постачальниками. За підсумками укладання контрактів мій профільний заступник провів нараду, на якій заслухав керівника відповідного підрозділу.

Помилку компанії з переведенням штук в кілограми було помічено ще тоді, як і деякі технічні помилки в інших договорах. Після чого керівник підрозділу був відсторонений. Підкреслюю – в кінці грудня.

На засіданні комітету я продемонструю народним депутатам офіційний лист компанії-постачальника, яка визнає помилку і просить внести відповідні зміни.

Народні депутати побачать, що тільки в тому контракті, саме в тому, який оприлюднено в ЗМІ, у таблиці вказано одиниці виміру – «кілограм». В усіх інших – або ціна за каталогом, або комбінована ціна за кг/шт. Постачальник просить виправити помилку, адже внаслідок помилки згідно договору він мав би постачати курячі яйця до армії по 17 грн. за кілограм.

Якщо дивитися зовсім формально, виправляючи цю помилку, ми підвищуємо ціну на яйця у десять разів – з 17 грн. до 170 за кг, з 0,85 грн. за штуку до 8,5 грн. за штуку або 85 грн. за десяток.

Станом на зараз по усім контрактам завершуються додаткові внутрішні перевірки, військові частини звіряють з каталогом, виправляються технічні помилки, готуються додаткові угоди щодо постачання у межах доведених параметрів державного бюджету тощо.

Після чого документи будуть зареєстровані у Держказначействі.

Тобто де-юре оприлюдненого у ЗМІ документу ще не існує. Жодної копійки по ньому не витрачено. Заяви, що Міноборони «вкрало» чи «намагалося вкрасти» мільярди – це повна маячня.

Просто хтось дізнався про додаткові перевірки і вирішив розгорнути інформаційну атаку».

Теги

Новости по теме