Чому в світі може виникнути дефіцит рису

Про те, що Індія – найбільший у світі експортер рису – планує ввести обмеження на експорт цього продукту, повідомили відразу кілька світових ЗМІ з посиланням на індійських чиновників. Офіційних підтверджень наразі немає, але інформація виглядає цілком правдоподібною: у травні індійська влада вже ввела заборону на експорт пшениці, пізніше – цукру, а буквально минулого тижня обмежила торгівлю борошном. Мета ембарго в усіх випадках – боротьба зі зростанням цін на внутрішньому ринку.  Хто найбільше постраждає від такого кроку та як він може позначитися на світовій торгівлі?

Мішки з неочищеним рисом на оптовому ринку зерна в Данкаурі, Уттар-Прадеш, Індія. Світлина – Bloomberg.

У випадку з рисом уряд стурбований скороченням площі рисових полів на 34,37 млн ​​га, що на 8,3% менше, ніж роком раніше, через несприятливі погодні умови.

За прогнозом USDA, виробництво рису в Індії у 2022–2023 сільськогосподарському році може знизитися вперше з 2015–2016 років. Експортні ціни на рис з Індії зросли на 12% – до $2,6 млрд у І кварталі цього фінансового року порівняно з попереднім.

Як контрзаходи уряд розглядає можливість обмежень експорту подрібненого рису, на частку якого припадає майже 20% постачання Індії за кордон.

Передбачається, що обмеження діятимуть у вигляді експортного мита. «Ми віддаємо перевагу експортному податку в розмірі 10–15% на відвантаження подрібненого рису, а не пряму заборону», – заявили представники Всеіндійської асоціації експортерів рису.

Особливо підкреслюється, що інших видів рису заборона не торкнеться, оскільки в країні сформовані значні запаси – Державна продовольча корпорація Індії на 1 серпня мала 41 млн тонн цієї зернової культури.

Дроблений рис в основному використовується як корм у птахівництві, для виробництва етанолу, а в деяких бідних країнах (переважно – африканських) його вживають у їжу.

Протягом останнього десятиліття Індія є найбільшим у світі експортером рису з часткою ринку 40%. У 2020–2021 роках експортна виручка від торгівлі рисом склала $8,8 млрд і $9,6 млрд – у 2021–2022 роках. Це перевищує сукупні поставки наступних трьох найбільших експортерів – Таїланду, В’єтнаму та Пакистану.

У 2021 році Індія експортувала 21,5 млн тонн рису, у тому числі 3,6 млн тонн подрібненого рису. Найбільшими покупцями є Китай, обсяг закупівель якого в 2021 році склав 1,1 млн тонн, а також Бангладеш, Бенін і Непал.

Будь-які обмеження, які застосовує гравець із часткою ринку в 40%, неминуче позначаються на світовій кон’юнктурі. Зростання цін на рис у разі індійського ембарго неминуче.

Коли Індія вводила обмеження на експорт рису у 2008 році, ціни злетіли понад $1000 за тонну. Цього разу подібний крок знову може посилити хаос на світових ринках продовольства і завдати ще одного удару найбільш уразливим країнам.

За прогнозом USDA, експорт рису з Індії мав збільшитися до рекордних 22 млн тонн у 2022–2023 роках і становити 40% світових поставок.

Внутрішнє споживання рису в Індії на 2022–2023 роки становить 108,4 млн тонн. Виробництво цього продукту в країні зросло до рекордних 130,29 млн тонн у 2021–2022 сільськогосподарському році (липень–червень), що майже на 5% більше, ніж у попередньому сільськогосподарському році. Цього сезону прогноз ще уточнюється, але дискусії точаться лише щодо глибини зниження врожаю.

https://mind.ua/

Теги

Новости по теме