Від кінця минулого року виробники харчів – хліба, молока, м’яса, яєць – говорять про суттєве згортання виробництва, а то й зупинку підприємств. Якщо закласти нинішні ціни газу у вартість продукції, вона стане непосильною для більшості покупців, усвідомлюють виробники.
Уряд каже, що розв’язав проблему, коли в останні дні старого року зобов’язав приватні компанії продавати частину газу виробникам “соціально важливих” харчів за регульованою ціною через біржу. Проте видобувні компанії вже заявили, що урядове рішення не лише суперечить закону про ринок газу, але й може підірвати енергобезпеку країни, адже за таких умов видобуток неодмінно почне скорочуватися.
Ухвалені Кабінетом міністрів України наприкінці минулого року постанови, які зобов’язують приватних газодобувників продавати 20% ресурсу на біржі, є незаконними, передає Енергореформа. Вони суперечать чинному законодавству, зокрема закону “Про ринок природного газу”, заявили в Асоціації газодобувних компаній України.
Як наголошується у повідомленні асоціації, державний контроль ціни реалізації природного газу не лише не вирішує проблеми споживачів, а й матиме катастрофічні наслідки для енергетичного сектору України.
Там нагадують, що за останні 5 років приватні компанії наростили видобуток газу більш ніж на 20% і нині видобувають до чверті від усього видобутку в країні. Але за умов, коли їх змушуватимуть частину цього газу продавати за регульованою ціною, неодмінно скоротять інвестиції, а відтак скоротиться і видобуток.
Менший видобуток – менше податків, зокрема й ренти, з якої, наприклад, фінансуються виплати тисячі за вакцинацію або планують почати фінансувати президентський фонд майбутніх поколінь.
Втім, зменшення власного видобутку газу має й ще одну, не таку віддалену загрозу.
“Враховуючи ймовірний запуск Північного потоку-2 та ризик скорочення або повного припинення транзиту російського газу через територію України, це суттєво послабить енергетичну безпеку України”, – застерігають в асоціації газовидобувників.
Радник президента з економічних питань Олег Устенко каже, що зростання цін у сировинній продовольчій групі у 2022 році може сягнути 20% і потребуватиме “антикризових заходів”.
А якщо врахувати, що харчі в українському споживчому кошику “важать” майже половину, “таке збільшення цін може стати серйозним інфляційним шоком”, розповів економіст “Інтерфакс-Україна”, прогнозуючи загальну інфляцію в країні на рівні 8-10%.
Українські харчовики, яким вже несила “тягти” нинішні ціни газу, пропонували урядові підтримати їх, так як це зробили чи планують зробити у низці європейських країн – цільовою підтримкою певних галузей та зниженням ПДВ на певні товари.
Водночас економічний радник президента Олег Устенко вважає, що в українських умовах зниження чи скасування ПДВ, навіть тимчасове, потягне додаткові витрати на адміністрування податків та зашкодить конкуренції.
“У наших умовах це додатковий ризик для економіки”, – вважає він.
А от більш прийнятним варіантом, каже економіст, могла б бути цільова фінансова підтримка – за аналогією із програмою “єПідтримка”. Олег Устенко навіть не виключив запровадження чогось на кшталт “продуктових карток”, які діють у США для незаможних громадян.
“В офісі президента позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення. Як? Варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamps у системі “Дія” – так званих “продуктових чеків”, як це практикується в США”, – заявив Олег Устенко, наголосивши, що “це антикризові заходи, які можуть упроваджуватися в разі необхідності”.
За матеріалами: https://www.bbc.com/ukrainian