Три родини купили і відновлюють старовиннний палац у селі Підгірці біля Стрия

Палац у селі Підгірці Стрийського району, аби не плутати його  зі знаменитим Підгорецьким замком у Підгірцях Золочівського району, часто називають палацом Бруницьких. 

Палац Бруницьких. Світлина 1936 року.

В радянські часи в будівлі палацу був технікум, інтернат, сільрада, а потім рибгосп. Саме останній, розводячи у палацових підвалах рибу, спричинив надмірну вологість, чим заподіяв найбільшу шкоду.

У 2014 році украй занедбану архітектурну пам’ятку придбали три місцеві родини й взялися  його відновлювати. Співвласниця маєтку Світлана Берник розповідає, що деякі кімнати були настільки зруйновані, що через діри у стелі було видно небо, а стіни вкрила пліснява. Майстри, за її словами, боялися навіть заходити, тому що все було аварійне.

Тепер у кількох кімнатах вже є старовинні меблі, гарний камін, багато антикварного посуду, картин, підсвічників. Меблі господарі привозять здебільшого з європейських антикварних крамниць і ярмарків.

«Речей тут взагалі не лишилося, у 1939 році звідси винесли все, що могли. Дійшло до того, що палац вже розбирали по цеглині і цеглу, перевірену часом на міцність, продавали. Найкраще, що збереглося,– це  поштові листівки та фотографії», – розповідає Світлана Берник.

Свого часу палацом володів польський магнат  Юзеф Яблоновський, який зібрав  тут бібліотеку з понад тисячі томів.

«Він взяв приклад з французьких стилів тої доби – резиденція у сільській  місцевості, зокрема для прийому гостей. Яблоновський уславився своїми колоритними балами», – говорить місцевий історик, директор Стрийського краєзнавчого музею Микола Закусов.

Довкола палацу зберігся парк зі старезними платанами і грабами. Сьогодні він є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

В пізніший період господарями маєтку були барони Бруницькі. Зі слів історика, вони були подільськими євреями на прізвище Брунштайн. Однак згодом охрестилися, змінили прізвище на польський лад й купили палац.

Коли ж прийшла радянська влада, розповідає Микола Закусов, останнього нащадка роду Бруницьких розстріляли. Велику бібліотеку власників спалили, а все майно аристократів розікрали. Уціліли лише поодинокі речі, які жителі села дотепер повертають до палацу. Серед них – давні світлини та польські книжки.

Місцеві жителі не могли й подумати, що палац таки вдасться врятувати. Вони навіть писали листи до президента з проханням звернути увагу на пам’ятку.

Зараз відновлюваний палац вже набуває популярності серед тревел-блогерів та звичайних туристів. Тут можна влаштовувати фотосесії, культурні заходи тощо. 

Це вже другий на Львівщині випадок, коли стару історичну будівлю купують приватні особи і після реновації роблять туристичним об’єктом. Торік голова благодійного фонду «Спадщина.Ua» Ганна Гаврилів викупила колишню школу початку XX століття. Після ремонту в ній відкрили кав’ярню, резиденцію Миколая.

За матеріалами: https://zaxid.net/news/ http://www.kray.org.ua/ https://www.stryi-tur.info/

Теги

Новости по теме