Підвищення зарплат медикам. Чи вистачить на всіх грошей?

Уже із січня українські лікарі мають отримувати мінімум по 20 тисяч гривень, медсестри – по 13,5 тисяч. Здавалося б, чудова новина, та настрій у багатьох лікарнях геть не святковий. Банкрутство, скорочення, переведення на половину і чверть ставки – такі перспективи постали перед частиною медзакладів через обіцянку президента, яку він подарував галузі 18 червня, на День медика, і яку тепер намагається абияк утілити уряд.

Річ у тому, що лікарі і медсестри в Україні здебільшого вже не є бюджетниками, тож і підняти їм зарплати централізовано неможливо. Тому уряд просто випустив проєкт постанови, яка зобов’яже керівників лікарень платити лікарям мінімум 20 тисяч, медсестрам – мінімум 13,5 тисяч. Як вони із цим впораються, де візьмуть гроші – головне питання наступного року. 

Де взяти гроші? Версія МОЗ

Отже, виконати доручення президента уряд вирішив за допомогою двох постанов, проєкти яких зараз винесено на громадське обговорення. Одна постанова – для бюджетних лікарень, яких ще трохи лишилося в країні і з якими все простіше. Інша постанова – для решти 2300 закладів, що отримують гроші через Національну службу здоров’я України (НСЗУ).

Як же МОЗ комунікує підвищення зарплат? Його позиція: всім закладам охорони здоров’я вистачить грошей на зарплати у 20 тисяч, тому що на Програму медичних гарантій на 2022 рік закладено на 33 млрд грн більше, ніж на 2021 рік. Програма медичних гарантій – це документ, у якому прописано, скільки грошей і за які послуги отримують лікарні від НСЗУ. 

«Наступний рік – це рік, коли заробітні плати медикам мають стати ринковими. У збільшенні Програми медичних гарантій уже закладено можливість виконати Указ Президента України щодо підвищення базового рівня зарплат медичним працівникам. Головний лікар повинен раціонально та справедливо розпоряджатися коштами лікарні згідно з фінансовим планом”, – заявляє міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Тобто ще раз: грошей безпосередньо на зарплати уряд не виділяє (законодавчо це було б дуже складно оформити, оскільки, як ми вже написали вище, лікарі не бюджетники). Але додав до Програми медичних гарантій 33 млрд. Було 125,5 млрд грн, стало 157,3 млрд грн

Ці додаткові 33 млрд дозволять збільшити тарифи на послуги, які надають лікарні, відповідно, вони отримають більше грошей від НСЗУ. Як запевняє МОЗ, цих грошей має вистачити на підняття зарплат.

Чи справді вистачить грошей? 

Середня зарплата медсестри в країні– 11,9 тис. грн (дані за червень), середня зарплата лікаря – 13,6 тис. грн для спеціалізованих закладів, а на первинці – 17,8 тис. грн (дані за вересень). Але з усереднених даних висновки зробити складно, оскільки ситуація дуже відрізняється від лікарні до лікарні. В одних платять лікарям по 7 тис. грн, в інших – по 40 тис. грн (ні, це не жарт).

Тепер подивимося, на що піде збільшений бюджет Програми медичних гарантій.  Не всі додаткові гроші підуть саме в лікарні, частина з них, наприклад, на реімбурсацію (відшкодування вартості ліків).

На лікування серцево-судинних захворювань, інфарктів та інсультів передбачено 4,8 млрд грн – це на 1,8 млрд більше, ніж торік. На лікування онкохвороб – 8,3 млрд замість торішніх 4,8 млрд. Також збільшується суттєво тариф на пологи – 15 тис. замість 10 тис. (за одні пологи). На неонатальну допомогу – зі 113 до 135 тис. грн.

Також з 2022 року ставка для сімейного лікаря зросте з 651 до 786 грн за одного задекларованого пацієнта. Решта тарифів також буде індексована. Остаточно Програма медичних гарантій-2022 ще затверджується.

Отже, тарифи зростають суттєво. Заклади, які мають велику кількість пакетів, дійсно отримають більше грошей, і це, вочевидь, дозволить їм, за бажання та вміння, підняти зарплати персоналу. Правда, вони мали б підняти ці зарплати і без постанови уряду. Ба більше, успішні заклади можуть підняти зарплати значно вище, ніж до 20 тисяч (і подекуди це робиться, як ми вже писали).

Проте для деяких закладів, які законтрактовані з НСЗУ на невелику кількість послуг/пакетів, грошей не стане аж настільки, щоб виконати постанову уряду і обіцянку президента. Деякі з цих закладів мають борги із виплат зарплат навіть цього року, без підвищення.

Що буде з лікарнями, які не виплатять підвищених зарплат?

Ані МОЗ, ані НСЗУ не дають відповіді на це питання. У МОЗ говорять, що шукають шляхи оптимізації для закладів. Відповідаючи на питання LB.ua, Олексій Яременко підтвердив, що йдеться саме про оптимізацію всередині закладів. І що грошей вистачить у разі проведення такої оптимізації. 

Хитрий план – закрити неефективні лікарні?

Можна подумати, що це такий хитрий план уряду – нарешті скоротити мережу лікарень (а вона потребує скорочення), довівши їх до банкрутства шляхом скорочення зарплат. Але це дуже соціально небезпечний план – казати про збільшення зарплат, коли насправді хочеш закрити лікарні. 

“Так, є багато лікарень, які працюють неефективно, і ті гроші, які в них є, працюють неефективно. Треба закривати ці лікарні, а не казати: “Усім – по 20 тисяч, тримаємося з останніх сил!” – говорить ексзаступник міністра охорони здоров’я, лікар Олександр Лінчевський. 

Він додає, що ідея підняти зарплати всім лікарям до 20 тисяч безглузда: “Уравніловка” не працює. Принцип має бути такий: “Как работал – так і заработал”. Щоб кращі отримували більше. І це повинно бути не 20 тисяч, а мінімум 40. Бо 20 тисяч не вистачить на безбідне життя. З такою зарплатою лікар – як вовк, він не знає, чи буде їсти завтра. І мусить добирати нестачу хабарчиками. Підняти всім зарплати до однакового рівня – це в принципі хворий популізм”. 

Божевільною також називає ідею ексголова НСЗУ Олег Петренко: “Але вона повністю вписується в концепцію бажання підняти рейтинг, оскільки людям подобаються розмови про підняття зарплат. Є заклади, які мають правильну штатну структуру, в яких оптимізовані відділення, вони виконують достатню кількість процедур, і вони можуть платити зарплати по 20 тисяч або навіть більше. Але робити зарплату однакову для всіх – це означає, що в нас не буде тих, хто працюватиме краще. Добре ти працюєш, погано – всім однаково. І це величезний ризик, тому що ефективність надання послуг буде знову стагнувати. Це повернення до тих часів, коли не було реформи”.

Зараз, наприклад, у Центрі екстреної медичної допомоги Києва зарплата лікаря становить 44 898 грн. У Черкаській міській інфекційній лікарні – 43 784 грн. У Малинській міській лікарні (Житомирська область) – 29 876 грн. Загалом у лікарів 119 спеціалізованих медзакладів України середня зарплата більша, ніж 20 тисяч гривень. Це результат упровадження реформи.

https://lb.ua/society/ Світлина: https://medprosvita.com.ua/

Теги

Новости по теме