З 10 грудня вводиться в дію Закон № 1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». А саме починає діяти перший етап обмежень.
Зокрема, у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Окрім, біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції.
Мета такого рішення – запобігти утворенню пластикових відходів.
Як прокоментував в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, світова практика показує, що законодавчі акти щодо протидії засміченню пластиком довкілля дають результати. Так, у Туреччині лише за перший рік заборони пластикових пакетів їх використання зменшилось на 75%. Це дозволило заощадити 150 тисяч тонн пластику. В Ірландії після введення відповідного податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%. Насправді не існує безплатних пакетів. Ціна нібито дармових пакетів закладається у вартість середнього чеку. Тож берете ви пакети в магазині чи ні, ви все одно за них сплачуєте. Відтепер будемо платити лише за те, що використовуємо.
«Для себе я порахував, що використання екоторбинки обійдеться дешевше, ніж щоразу купувати пластиковий пакет», – сказав Руслан Стрілець. Крім екоторбинок, він радить використовувати біорозкладні пакети, які розкладаються протягом 1 – 4 місяців та не шкодять довкіллю.
В.о. Міністра також поінформував, що наступним кроком для України має стати обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання.
Джерело: https://mepr.gov.ua/n