Українську вакцину від ковіду випробують у Польщі на американських трансгенних мишах вартістю по 180 євро

У лабораторії у Гданську на мишах тестують українську вакцину проти коронавірусної інфекції. Її розробили науковці Інституту біології клітин НАН України у Львові. Результати перших досліджень буде відомий через два-три тижні. Про це «Радіо Свобода» розповів керівник Інституту біології клітин у Львові, академік Андрій Сибірний.

Торік у вересні Інститут біології клітин НАН України у Львові отримав ґрант близько 10 мільйонів гривень на розробку вакцини від коронавірусної інфекції. Львівські біологи створили продуценти вірусних білків на основі дріжджів. Проєкт, розрахований на півтора року, на стадії завершення. Дослідження проводять у Польщі, бо в Україні немає відповідних лабораторій.

Трансгенна миша

«Ця вакцина становить собою білок або декілька білків коронавірусу, у першу чергу, білок «шипа». Найважливіше, щоб там був рецептор, та ділянка, якою той вірус хапається за рецептор людських клітин в альвеолах легень. Але, додатково, ми ще синтезуємо на спеціальних дріжджах, гуманізованих, які модифікують білки, ще інші білки коронавірусу. Ця суміш більш ефективно діятиме, викликаючи появу антитіл», – пояснює керівник Інституту біології клітин у Львові, академік Андрій Сибірний.

Перевірку проводять на звичайних мишах у Польщі. Результат буде відомий через два-три тижні. Далі польські науковці продовжать експеримент уже на трансгенних мишах, які вразливі на людський коронавірус. Їх заражатимуть вірусом і вводитимуть вакцину. Львівський інститут закуповує мишей у США, вартість однієї – 180 євро, а їх потрібно десятки.

«В Україні немає жодної лабораторії, яка розмножує коронавірус. Інститут у Гданську займається імуногенністю, потім проситимемо колег у Кракові провести експеримент на трансгенних мишах після зараження коронавірусом. Бо це єдина лабораторія у Польщі, яка розмножує коронавірус. Не знаю, чи до кінця року завершимо дослідження на трансгенних мишах. Ми вважаємо, що наша вакцина – ефективна. Зараз залежимо від результату. На перевірці вакцини на мишах наш проєкт завершується.

Далі – наступний етап. Дуже сумніваюсь, що Україна доведе справу з нашою розробкою, якщо вона буде успішною, на випуск очищених білків. Тому що це дорого і немає технології. Вакцину потрібно зареєструвати, а отримати міжнародний сертифікат надзвичайно складно. Китай цього досі не може зробити», – зауважив академік Андрій Сибірний.

Коли лабораторне дослідження покаже ефективність вакцини, її ще необхідно протестувати на приматах і добровольцях.

Допоки дослідження тривають, львівські біологи розробили ще одну вакцину від ковіду, яку можна випускати у таблетках, спреї чи мікстурі. По допомогу звертатимуться знову ж таки до польських науковців.

Нагадаємо, директор Інституту біології клітини НАН України Андрій Сибірний та його заступник Костянтин Дмитрук торік у вересні виграли ґранти на розробку нового антибіотика та вакцини від коронавірусу.

Між іншим , як зазначили в Інституті молекулірної біології і генетики на своїй стоінці і Facebook, до трансгенних мишей максимально гуманне ставлення: відповідний температурний режим, вентиляція, освітлення, постійно наявна їжа, вода, підстилка, захист від інфекцій тощо. І головне – гуманна постановка самого експерименту. Миші дуже теплочутливі створіння, тож тепловий датчик віварію ІМБГ налаштований на 22-24 градуси. Автоматичні таймери пильнують за комфортним для гризунів режимом: у віварії 16 годин триває світловий день і 8 годин – ніч. Миші – хоч звичайні, хоч трансгенні – люблять бавитися, а не лише їсти-спати-розмножуватися. Організація «дозвілля» лабораторних тварин передбачена відповідним законодавством ЄС: вони повинні мати збагачене середовище – простіше кажучи, іграшки. У віварії ІМБГ це м’який папір та вата, яким миші граються – лазять по ньому, гризуть, виплітають хатинки…

Джерело: https://portal.lviv.ua/, світлина зі сторінки ІМБГ у Facebook/

Теги

Новости по теме