Помер “найбідніший президент у світі”, колишній лідер Уругваю Хосе Мухіка

Колишній лідер Уругваю Хосе Мухіка, якого називали найбіднішим президентом у світі за скромний спосіб життя, помер у 89 років.

“З глибоким сумом ми повідомляємо про смерть нашого товариша Пепе Мухіки”, – написав президент Уругваю Яманду Орсі в соцмережі X.

За словами Орсі, Мухіка був не лише президентом, а й активістом, прикладом для наслідування і справжнім керівником.

Причина смерті політика невідома, але у травні 2024 року в нього діагностували рак стравоходу, який пізніше поширився на печінку.

До свого 90-річчя Мухіка не дожив кілька днів.

Мухіка: від партизана до президента

Мухіка народився в Монтевідео 20 травня 1935 року, став президентом Уругваю 2009 року. Він очолював країну до 2015 року.

У молодості, у 1960-70-ті роки він воював у складі загонів ліворадикального руху “Тупамарос”, який захоплювався ідеями кубинської революції та застосовував партизанські методи боротьби з владою.

Шість разів поранений, 14 років провів у в’язниці.

Більшу частину часу Мухіку тримали в одиночній камері. Він розповідав, що у важких умовах та ізоляції на власному досвіді відчув божевілля, страждаючи від галюцинацій і навіть розмовляючи з мурахами

 

За словами експрезидента, роки, проведені в ув’язненні, сформували його погляди на життя. А день звільнення став найщасливішим,

“Стати президентом було ніщо порівняно з цим”, – згадував він.

На свободу він вийшов 1985 року, коли в Уругваї знову запанувала демократія.

Мухіка (ліворуч) в день свого звільнення в Монтевідео в березні 1985 року

За кілька років після звільнення він став членом Палати представників і Сенату – нижньої і верхньої палат парламенту країни.

У 2005 році обійняв посаду міністра в першому уряді Фронту Ампліо, уругвайської ліворадикальної коаліції, а в 2010 році став президентом.

На той момент йому було 74 роки.

Його обрання стало важливим моментом для латиноамериканських лівих, які на той час вже мали міцні позиції на континенті. Мухіка став лідером разом з іншими лівими президентами, такими як Луїс Інасіу Лула да Сілва в Бразилії та Уго Чавес у Венесуелі.

Під час його правління, за досить сприятливої міжнародної ситуації, економіка Уругваю зростала в середньому на 5,4 % на рік, бідність вдалося скоротити, а рівень безробіття залишався низьким.

Уругвай також привернув увагу світової громадськості завдяки соціальним законам, як-от легалізація абортів, визнання одностатевих шлюбів і державне регулювання ринку марихуани.

“Найбідніший президент”

Мухіка здобув популярність як “найбідніший президент у світі”.

Він відмовився жити в офіційній резиденції і мешкав на своїй родовій фермі неподалік від столиці країни Монтевідео.

Разом із дружиною політик вирощував квіти на продаж, близько 90% своєї зарплати під час президентства він віддавав на благодійність, а його єдиною власністю, не рахуючи ферми, був автомобіль Volkswagen Beetle 1987 року випуску.

Серед найбільше вартісних статків Мухіки – Фольксваген 1987 р.в.

“Мене називають найбіднішим президентом, але я себе бідним не відчуваю, – казав Мухіка. – Бідні – це ті, хто працюють тільки для того, щоб жити в розкоші. Їм увесь час хочеться все більше й більше”.

“Це питання свободи”, – підкреслював політик.

“Якщо у вас мало речей, то немає сенсу все життя працювати, як раб, заради того, щоб здобувати ці речі. Вивільняється більше часу для самого себе”.

“Може, я і схожий на старого дивака… Але це мій вибір”.

https://www.bbc.com/

  

Теги

Новости по теме