Оцінюючи підсумок переговорів США з Росією та Україною в Ер-Ріяді, німецькі ЗМІ називають їх “химерною човниковою дипломатією”, під час якої сторони переслідують різні цілі, а Україна бере участь у ній вимушено.
Під час переговорів США з делегаціями Москви і Києва, що відбулися в Саудівській Аравії, сторони обговорювали кроки, які могли б вести до припинення війни в Україні. Чи принесли вони хоч якийсь результат? Як оцінили досягнуті домовленості коментатори провідних ЗМІ Німеччини, читайте в огляді DW.
З Росією не можна вести переговори, тому що Володимир Путін хоче знищити Україну, вважає оглядач ліволіберальної газети Tageszeitung Домінік Джонсон (Dominic Johnson). І додає, що Україна – країна, яка зазнала нападу, – не може зараз розраховувати на підтримку з боку США.
“Мирні переговори” щодо України в Саудівській Аравії безглузді. Обидві воюючі сторони знають це. Військові цілі Росії залишаються незмінними. З точки зору Кремля, українська нація – це чужорідне тіло, імплантоване ворогом на російську землю, яке має бути знищене. А її жителі мають усвідомити, що насправді вони росіяни, тобто піддані Москви. Тих же, хто не усвідомлює цього добровільно, силою примусять це зробити”, – наголошується в коментарі.
Переговори США з Україною та Росією відбувалися в готелі Ritz-Carlton в Ер-РіядіФото: Wang Dongzhen/XinHua/dpa/picture alliance
Зміни держкордонів України, про які зараз говорять навіть США, на думку Джонсона, були б успіхом для Росії, але стали б лише “проміжним кроком”, маленьким приємним визнанням. “У політичному плані йдеться про знищення вільної України як такої. І для Росії це теж лише етап на шляху до великої довгострокової мети – повернути назад розпад Радянського Союзу – найбільшої, на думку Путіна, геополітичної катастрофи XX століття”, – продовжує Tageszeitung.
Україна, підкреслюється в публікації, бореться за своє існування, і “чекати пощади” від Москви їй не доводиться: “З погляду Києва, “мирні переговори” слугують лише для того, щоб представити власну позицію і не дати США приводу вкотре відмовитися від підтримки (України. – Ред.). Зрештою, ми маємо справу з найдурнішим урядом в історії США, який на сто відсотків перейняв світогляд Кремля”.
Тому, як висловився оглядач видання, в Ер-Ріяді відбувається “химерна човникова дипломатія”, в якій американські перемовники інколи розмовляють з українцями, а інколи – з росіянами. За його оцінкою, “такі непрямі переговори зазвичай закінчуються безрезультатно”, як показують численні мирні процеси на Близькому Сході, але “Україна приречена грати в цю нечесну гру”.
Київ, вказує Домінік Джонсон, може робити ставку на те, що у нього зараз є перевага на кількох ділянках фронту на Донбасі. І на те, що Дональд Трамп “швидко втратить інтерес до переговорів”, якщо не побачить швидких результатів: “Можливо, одного дня він зверне свою увагу на Гренландію або на Іран. Але війна в Україні триватиме. До розв’язки”.
Росія не зацікавлена в негайному припиненні вогню, тому затягує переговори і ставить умови, вважає Ґезіне Дорнблют (Gesine Dornblüth), чий коментар під заголовком “Трамп повторює кремлівську пропаганду” оприлюднила радіостанція Deutschlandfunk.
“Адміністрація Дональда Трампа досі не розробила чіткої стратегії переговорів. А Стівен Віткофф (спецпосланець США з питань Близького Сходу. – Ред.) навіть не знає назв українських територій, окупованих Росією, але стверджує, що знає, що “переважна більшість” (жителів. – Ред.) там хоче увійти до складу Росії, як засвідчили референдуми”, – продовжує Дорнблют.
Вона виходить з того, що Віткофф “один в один повторює кремлівську пропаганду”. І робить висновок, що Україна просто змушена взяти участь у переговорах у Саудівській Аравії: “Для Києва це питання виживання. Він не може дозволити налаштовувати проти себе Сполучені Штати, відмовляючись вести переговори”.
Ліволіберальна мюнхенська Süddeutsche Zeitung звертає увагу на те, що Росія і Сполучені Штати у процесі перемовин у Саудівській Аравії переслідують різні цілі.
“Відмінності в повідомленнях Кремля і Білого дому, поширених у вівторок, 25 березня (за підсумками переговорів в Ер-Ріяді. – Ред.), відображають різні цілі, які переслідують дві країни. США сподіваються, що угода про часткове припинення вогню призведе до більш поглиблених переговорів, можливо, зрештою, навіть до встановлення міцного миру. Москва, навпаки, нині насамперед намагається виграти час і затягнути переговори”, – пише Süddeutsche Zeitung. Про це, уточнює видання, свідчить і та обставина, що Росія, судячи з усього, “знову висуває жорсткі вимоги”. https://www.dw.com/