329 українських медіа змушені були припинити свою роботу протягом 1000 днів з початку повномасштабного вторгнення РФ. Тільки 16% з них (52 медіа) вдалося відновити свою діяльність.
Про це свідчать дані Інституту масової інформації, зібрані завдяки мережі ІМІ на місцях.
Закриття медіа найбільше вразило регіони, які розташовані близько до лінії бойових дій. Лідерами за кількістю закритих медіа є Запорізька область (50 медіа), Донецька (35), Херсонська (34), Миколаївська (30), Харківська (29), Луганська (26) та Одеська (24). Загалом, як показало дослідження ІМІ, російська війна спричинила закриття медіа у всіх регіонах, окрім двох – Львівської та Івано-Франківської областей (однак ІМІ не відкидає, що й там є такі випадки, які поки що невидимі для дослідників).
Основною причиною закриття медій стали тимчасова окупація територій (117 закритих медіа) та фінансові труднощі, спричинені війною (96). Наприклад, в Одеській області 83% з тих медіа, що закрились, припинили роботу через фінансові труднощі.
На третьому місці серед причин закриття – інтенсивні бойові дії, що унеможливили роботу журналістів (через це закрилися 82 медіа).
29 медій зазначили, що закрилися через інші причини – переїзд журналістів, проблеми з розповсюдженням, неможливість працювати так, як до війни.
Цікаво, що шість медій припинили працювати через мобілізацію їхніх головних редакторів або керівників. Це по два медіа в Миколаївській та Чернівецькій та по одному в Кіровоградській та Черкаській областях.
Що стосується типів медіа, які закрились, то найбільших втрат зазнало телебачення. За даними ІМІ, з початку вторгнення закрилося 105 телеканалів, що становить 32% всіх медіа, які припинили свою діяльність. На другому місці за кількістю закритих ресурсів – друковані медіа, зникло 95 газет (це 29% усіх медіа, що припинили свою діяльність). Російське вторгнення також спричинило закриття 77 радіостанцій (23% всіх медіа, що закрились). Онлайн-медіа постраждали найменше: закрилося 52 сайти новин, що становить 16% усіх закритих медіа.
Регіони-лідери, де медіа вдалося відновити свою роботу, – це Херсонська (14 медіа), Харківська (12) та Миколаївська області (7). Відновлення роботи медіа відбулося переважно після деокупації захоплених РФ територій, куди повернулися журналісти.
Нагадаємо, за два роки з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 664 злочини проти журналістів та медіа в Україні. Детальніше з повним моніторингом російських злочинів проти медіа можна ознайомитися тут.
Список загиблих українських журналістів міститься за посиланням.
Список українських журналістів, що протиправно утримуються РФ, за посиланням.
Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року.
ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список прозорих і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX). https://imi.org.ua/
P.S. Напевно, до видань, що закрилися через війну, ІМІ відніс і “Споживчий ринок”. І це, зрештою, правильно. З початку повномасштабного вторгнення редакція випустила лише два числа паперового”Споживчого ринку”. Проте в онлайні наше видання, попри все, намагається утримати своїх читачів і навіть розширити їх коло. Це все робиться виключно на волонтерських засадах!