В українських сегментах популярних соцмереж нещодавно з’явилося багато дописів від користувачів, які говорять, що в них невчасно спрацював будильник на телефоні через автоматичне переведення часу. Вони також вказують на зміну геолокації, наприклад, з Києва на Курщину або Білорусь.
«Зранку підключаюсь на дзвінок — нікого нема. Відкриваю календар, а всі мітинги на годину поїхали уперед. Пишу колегам що сталось чого все перенесли. Всі кажуть все ок і у мене щось з годинником. Відкриваю налаштування на телефоні — часова зона Moscow», — розповів користувач X (Twitter) з ім’ям профілю Max Maloshtan.
Подібних повідомлень останнім часом можна було багато помітити в соцмережах.
«А шо це за фігня з айфонами і мацковскім часом? Я вчора нагримала малого, бо було нібито 12 ночі, а він не спить. Всі з мене посміялись. Виявилось в настройки-загальне-дата і час в мене стояло мацква, хоча я ніколи не ставила такого. Сьогодні от затривожило раніше 6, поки я походила перевіряла чи все норм, почав дзеленчати будильник на 7 ранку з іншого айфону, який ніхто не чіпав. Якщо ставиш галочку автоматично, то воно зразу той жабурятник виставляє разом з часом», — відзначила користувачка Facebook з ім’ям профілю Julia Orlovska.
Як повідомляє Mezha.Media, такі аномалії спостерігаються під час повітряної тривоги, коли вмикаються системи РЕБи, які намагаються заплутати ірансько-російські дрони Shahed і повернути їх назад на територію рф. Тому в столиці України GPS іноді може показувати користувачу локацію в Брянській чи Курській області.
Це техніка, за якої сторона підробляє або змінює сигнали радіоелектронного зв’язку чи навігаційних систем для дезорієнтації або введення в оману супротивника. Застосовується для створення фальшивих сигналів, які видаються за законні, що може викликати значні збої в роботі систем управління, навігації або зв’язку.
Під час застосування GPS-спуфінгу справжні сигнали від супутників замінюються на хибні. Тому ворожий дрон продовжує вважати, що летить за правильним маршрутом, але насправді його реальна позиція відрізняється від координат, які він отримує.
«У боротьбі може використовуватись спуфінг, але на окремих ділянках на нашій території», — розповідав dev.ua ветеран, військовий експерт і Project manager у Razom Heroes Владислав Журавель.
Технологія спуфінгу дозволяє охопити відносно велику територію, близько 70–200 км. Однак вона також впливає на гаджети цивільних, які можуть помічати спуфінг під час користування сервісами таксі, або коли їхні смартфони переходять на інший часовий пояс, відповідно до «нової» локації.
Щоб уникнути плутанини з неправильним часом на телефоні, можна вимкнути автоматичну зміну в налаштуваннях.
На iPhone потрібно:
На Android потрібно:
Час і GPS-навігація на смартфонах може некоректно відображатися через засоби радіоелектронної боротьби, що застосовується для відбиття російських атак. Про це повідомляють у Генштабі ЗСУ.
Для того аби збити російський дрон з цілі, застосовують спуфінг, тобто підмінять координати супутникової навігації GPS. Через це смартфони українців можуть неправильно показувати геолокацію та час.
«Побічним ефектом цього впливу є і порушення в системі точного часу, яку використовують мобільні телефони в режимі автоматичного уточнення часу. Враховуючи зазначене, доцільно відключити режим автоматичного уточнення часу в телефоні та враховувати, що під час оголошення повітряних тривог точність роботи систем супутникової навігації може порушуватися» — пояснюють у генштабі.https://ain.ua/