Густий і липкий слиз покрив прибережні ділянки Мармурового моря, внутрішнього моря Туреччини. Субстанцію називають «морськими шмарклями». До 2007 р. цього явища взагалі не знали, але останніми роками «морські шмарклі» розмножилися. І перетворюються в загрозу для водних біоресурсів і проблему для курортно-рекреаційної індустрії, оскільки в такій воді неможливо ловити рибу та купатися.
Науковці вважають, що слиз виділяє фітопланктон. За нормальних умов ці мікроорганізми виробляють кисень, насичуючи ним воду. Але коли популяція фітопланктону різко збільшується, ефект є протилежним. Фітопланктон стає джерелом схожої на слиз рідини, яка може покривати десятки квадратних кілометрів поверхні моря.
Доктор Несліхан Осделіс, біолог Стамбульського університету, розповів Guardian, що «субстанція» являє собою суміш білка, вуглеводнів та жиру. Вона може бути сприятливим середовищем для вірусів та бактерій, і саме вони загрожують морським мешканцям.
«Про серйозність ситуації свідчить такий приклад: коли я пірнав у березні і брав проби, я помітив значне відмирання коралів», – каже доктор Баріс Озалп, ще один морський біолог, який досліджує це екологічне лихо.
Вчені закликають до рішучих дій щодо зменшення каналізаційних стоків до Мармурового моря, щоб скоротити обсяги поживних речовин для планктону.
«Головним чинником є потепління, оскільки фітопланктон розмножується за теплої температури», – вважає доктор Осделіс. «Це також є наслідком надмірного вилову видів риби, які фільтрують та споживають фітопланктон», – додає вчений.
Джерело: https://www.bbc.com/ukrainian/