Змієлов із Львівщини зазнав понад пів сотні укусів гадюк

Ігор Хома – відомий на Львівщині змієлов і герпетолог. Він ветеринар за освітою, тому до нього звертаються по консультації люди, які тримають плазунів у домашніх тераріумах. Однак у цю пору його зазвичай викликають відловити змій, які оселились на чиємусь подвір’ї чи на території якоїсь установи. Через свою специфічну роботу Ігор Хома уже має певний імунітет до зміїної отрути, тож навіть якщо його кусає гадюка, переважно обходиться без медичної допомоги.

“Перший раз змія вкусила, коли мені було 12 років. Тоді два тижні лежав у реанімації. Зрозумів, що мене тоді крапали якоюсь водою, бо сироватки не було, – каже Ігор Хома. – З того часу мене змії кусали понад  50 разів точно. І то я рахую тільки ті укуси, на які була якась реакція. Часом змії роблять так звані сухі укуси – кусають, але отруту не впорскують”. 

За словами змієлова, єдина отруйна змія, яка водиться на заході України – гадюка звичайна. При цьому для здорової дорослої людини, не схильної до алергій, отрута гадюки не є смертельно небезпечною, хоча і викликає важку інтоксикацію. Натомість для дітей укус може бути смертельним без належної медичної допомоги. Насамперед це пов’язано з низькою масою тіла. Адже концентрація отрути у крові дитини буде значно вищою, ніж у дорослого чоловіка, який важить 90-100 кг. 

“В отруті гадюки є такий ефект, що спочатку здається, ніби помираєш. Можливо, це токсини так діють, можливо, самонавіювання. Найважчі відчуття – у перші два-три дні після укусу: підіймається температура, є блювота, сильний набряк у місці укусу, – каже Ігор Хома. – Я помітив, що виробляється певний імунітет до зміїної отрути, але він короткочасний – десь до двох-трьох років. Аби він тримався, треба, щоб гадюка кусала принаймні раз на рік. Тоді її отрута не так важко переноситься”.

Якщо ж вас раптом вкусила змія, Ігор Хома радить спробувати відразу витиснути з місця укусу кров з отрутою.  

“Навіть якщо вдасться витиснути з кров’ю хоча б мікродозу отрути, це полегшить симптоми, бо концентрація отрути в крові буде меншою, – каже Ігор Хома. – Натомість стосовно відсмоктування отрути, то тут немає єдиної думки. Теоретично, якщо відсмоктати отруту в перші секунди – це дієво. Але отрута діє при потраплянні в кров. А якщо у роті є якась ранка, то та отрута може потрапити в кров і наробиш собі більшої біди. Бо набряк у роті значно небезпечніший, аніж набряк ноги чи руки. У будь-якому разі якнайшвидше варто звернутися по медичну допомогу”.  

Утім, навіть попри ризик укусів герпетолог закликає не винищувати змій, адже таким чином людина порушує баланс у природі. Скажімо, змії харчуються гризунами, а самі є кормом для птахів, насамперед лелек.

https://zahid.espreso.tv/

Теги

Новости по теме