“Я двічі працював у росії як дипломат, 15 років тому був послом США, – розповідає директор ЦРУ Вільям Бернс. – Я спостерігав за володимиром путіним і спілкувався з ним протягом тривалого часу. Це дало мені і сивину на волоссі, і почуття смирення щодо балачок путіна і Росії”.
Керівник американської розвідки виступив із лекцією в Університеті Райса (Техас). Розповідав про амбіції путіна, виклики через Китай та розвиток технологій, боротьбу з тероризмом, Близький Схід та навіть про агентку, яка народилася в Москві, а тепер допомагає Україні.
Бернс близько 20 років спостерігав за тим, як путін вариться у “вибухонебезпечній суміші з амбіцій та образи”. За словами голови ЦРУ, російський диктатор відчував ще і приниження у перше десятиліття після розпаду радянського союзу. І тепер його амбіції – відновити росію як “велику державу”, а себе утвердити як “великого лідера”.
Для цього путін зосередився на двох ключових напрямках, каже Бернс. Перший – встановити репресивний авторитарний порядок у рф. Другий – створити сферу впливу, щоб контролювати вибір сусідніх країн: “Ці напрямки породжені фундаментальною недовірою до свого народу, політичного керівництва та можливого вибору країн-сусідів”.
Паралельно путін звужував число найближчих радників. Поруч залишилися “підлабузники, які підгодовують самозакоханість путіна”, та ті, хто боїться сперечатися. Але на шляху диктатора стала Україна.
“Протягом останнього десятиліття чи більше путін все більше починає бачити в демократичній Україні, яка вперто відстоює свою незалежність і все більше наближається до Заходу в політичному, економічному та безпековому плані, головну загрозу для реалізації цих амбіцій”, – пояснює голова ЦРУ.
У листопаді 2021 року путін вже виглядав як людина, яка вирішила розпочати війну, пригадує Бернс свою зустріч з ним у той час.
Російський диктатор був переконаний, що Україна – слабка і розділена, США із союзниками не захочуть ризикувати, а російська армія достатньо модернізована та здатна на швидку перемогу.
“Але путін – не з тих, хто легко відмовляється від помилкових суджень”, – попереджає Бернс. За його словами, тепер диктатор, навпаки, подвоїв ставки та вірить, що зможе розчавити українців, виснажити європейців, а американці перемкнуть увагу на якесь інше питання.
“Він переконаний, що Україна має для нього більше значення, ніж для нас. Я думаю, що путін знову помиляється, – каже голова ЦРУ. – Нещодавно я повернувся з чергового візиту до України. Я не став би ставити під сумнів винахідливість і рішучість наших українських партнерів”.
КОНТРНАСТУП ТА ДОПОМОГА ВІД УРОДЖЕНКИ МОСКВИ
Україна готується до весняного контрнаступу за потужної підтримки США і союзників, переконує Бернс, – матеріальної та розвідувальної. Він не став у деталях коментувати нещодавній витік секретних документів Пентагону, зазначивши лише, що уряд США ставиться до цього серйозно.
Але розповів, що агенти ЦРУ працюють у найнебезпечніших місцях світу. От нещодавно вони провели найхолоднішу в історії спецоперацію за температури -35°C. А Україні допомагає агентка, яка народилася в родині “гордих етнічних українців” та виросла в Москві у 1980-х.
“Вона пам’ятає, як почула новину про розпад союзу, коли сиділа за партою п’ятого класу. Її сім’я емігрувала до США, вона закінчила Джорджтаунський університет. І хотіла використати свої мовні навички та досвід для служіння новій країні, що привело її до ЦРУ”, – каже Бернс.
За його словами, агентка успішно виконувала завдання за кордоном і працювала у Білому домі. А під час великої війни з росією відіграла вирішальну роль у зусиллях ЦРУ з підтримки України.
“Вона щотижня проводила брифінги для мене, з гордістю одягнена у кольори українського прапора”, – каже голова американської розвідки.
Запланований контрнаступ не буде легким, росіяни окопалися за цей час, додає Бернс. І прогрес України на полі бою навряд чи обійдеться без ризику ескалації та нових ядерних погроз з боку Росії.
“Я підозрюю, що ми побачимо ще більше такого брязкання… Ми не можемо дозволити собі ставитися до цього легковажно, – каже Бернс. – Але ми не бачимо сьогодні доказів підготовки до будь-якого потенційного застосування ядерної зброї… Ми повинні це розуміти й не лякатися”.
На думку Бернса, путін використовуватиме не лише ядерну риторику, а й намагатиметься дестабілізувати європейську єдність та ситуацію у сусідніх країнах – так, як російська розвідка вже робить в Молдові: “Це просто реальність, на яку, я думаю, нам доведеться орієнтуватися”.
ЯК ВСЕ МОЖЕ ЗАКІНЧИТИСЯ
Більшість війн закінчуються переговорами в тій чи іншій формі, каже Бернс. За його словами, путін ще не готовий до серйозної дипломатії, але прогрес на цьому треку може забезпечити український контрнаступ.
“Це та обставина, в якій пихатість і зарозумілість путіна можуть проколотися, – переконаний Бернс. – І він почне розуміти, що не тільки не може просуватися, але й з кожним місяцем ризикує втратити більше з того, що вже незаконно захопив. Я думаю, що це та обставина, за якої більш серйозні переговори могли б бути можливими”.
росія вже зазнала стратегічної поразки – зазнає втрати на полі бою, економіка зазнає шкоди від санкцій, а НАТО розширилось.
Дружба з Китаєм у росії є міцною, каже Бернс. Проте КНР ще не передавала рф зброю, їхні відносини, “принаймні поки що, не є дружбою без обмежень”. А перспективи такої дружби можуть бути навіть нерадісними для Кремля. “В деяких аспектах (росія – Ред.) ризикує з часом перетворитися на економічну колонію Китаю, – вважає директор ЦРУ. – Залежну від експорту енергоресурсів і сировини”. https://www.liga.net/