Мундіаль-2022: хабарі й розбірні стадіони

У неділю, 20 листопада, в Катарі стартує чемпіонат світу з футболу 2022 року.

Це буде дуже незвичний Кубок світу, або, як його ще називають, мундіаль. Турнір проводять з 1930 року, цей — вже 22-й. І вперше в історії чемпіонат відбудеться взимку, у розпал сезону в Європі, де грають всі найкращі футболісти світу.

На жаль, збірна України в число 32 учасників фінальної частини не потрапила, зупинившись в останньому раунді кваліфікації.

Chas News зібрав головне, що треба знати про ЧС-2022 в Катарі.

Як Катар отримав чемпіонат світу 2022

Заявки на право проведення ЧС-2022 року подавали Катар, Австралія, Японія, Корея та США.

2 грудня 2010 року ФІФА оголосила результати таємного голосування Виконкому — найбільше голосів отримав Катар.

Це викликало шквал нерозуміння й критики, адже Катар — абсолютно нефутбольна країна, ще менше, ніж США у 1994 році, коли американці приймали мундіаль у себе. Але там хоча б були стадіони. А у Катару футбольна інфраструктура була майже повністю відсутня.

І головне: влітку, коли зазвичай проводять чемпіонати світу, у Катарі панує надзвичайна спека з температурою повітря до +50.

Все, як це часто буває, вирішили гроші. Яких, як відомо, у шейхів газо-нафтового Катару дуже багато. І йдеться навіть не про бюджет самого турніру, який експерти оцінили у неймовірні $220 млрд.

Заради примхи побачити великий футбол у своїй маленький країні (площа — 11,5 тис. кв. км, 158-а у світі; населення — 2,8 млн, 139-е у світі) катарські шейхи не поскупились на кулуарну роботу.

За даними британського видання The Sunday Times, на хабарі членам Виконкому ФІФА зацікавлені особи з Близького Сходу витратили понад $5 млн. А для отримання переваги над конкурентами навіть використовували шпигунство.

Проте попри всі звинувачення у корупції і відмиванні грошей чемпіонат світу у Катару так і не відібрали.

А щоб не грати у літню спеку, Катар прогнув увесь світ — поламав звичний календар і переніс мундіаль на кінець року. Ну і стадіони з кондиціонерами побудував. Сool в усіх сенсах.

Думаєте, відсутність футбольної інфраструктури лякала шейхів? Та вони ціле місто під турнір побудували!

Крім стадіону, в Лусаїлі серед іншого є зоопарк, поля для гольфу, стоянки для яхт і рукотворні острови

Ну, добре, будували Лусаїл, де 18 грудня пройде фінальний матч, не зовсім з нуля. У 1908 році тут вже було поселення аж на 50 будинків. І навіть — резиденція шейха-творця Катару. Але у 2005-му на цьому місці вирішили побудувати «місто майбутнього».

Тепер за 23 км на північ від Дохи маємо еко-місто з хмарочосами, торговельними центрами, курортами, яке продовжує зростати. Проєкт передбачає зоопарк, стоянки для яхт, поля для гольфу й рукотворні острови. Планується, що населення Лусаїлу складе майже пів мільона людей.

Стадіони чемпіонату світу 2022 в Катарі

В Катарі, звісно, грошима розкидаються, але відчайдушно намагаються робити це розумно.

Багато країн після проведення великих спортивних змагань потім не знали, що робити з порожніми величезними аренами. А їхнє утримання вимагає чималих витрат.

В Катарі більшість стадіонів під ЧС-2022 будували з використанням модульних конструкцій. Після мундіаля частину трибун розберуть і відправлять у країни, що розвиваються, на покращення інфраструктури. А основні будівлі переоблаштують під торговельні центри, лікарні чи готелі.

До речі, тимчасовими у Катарі будуть не лише трибуни, але й фанати на них.

ЗМІ пишуть, що організатори підстрахувались на випадок, якщо квитки на певні матчі будуть погано продаватися. А така ймовірність є через наслідки пандемії, війни в Україні та й віддаленість Катару від футбольних центрів.

Подейкують, що «для масовки» найняли пакистанців за $10 на добу, триразове харчування і безкоштовне проживання. Їм видали атрибутику і поставили завдання створювати святкову картинку на трибунах і вулицях міста.

Матчі чемпіонату світу 2022 пройдуть на восьми стадіонах:

«Лусаїл-Айконік». Лусаїл. 80 тис. Зовнішній вигляд нагадує золотий палац. Після ЧС кількість місць скоротять до 20 тис., а на арені облаштують школу, лікарню, торговий центр, кафе і ресторани.

«Аль-Байт». Ель-Хаур. 60 тис. Зовні нагадує бедуїнський намет. Після турніру трибуни верхнього ярусу розберуть і направлять до африканських країн.

«Ахмед бін Алі». Аль-Райян. 40 тис. Після мундіалю кількість місць зменшать, але масштабної реконструкції не буде, тут продовжить грати місцевий клуб.

«Халіфа». Ель-Вакра. 40 тис. Один з найстаріших стадіонів країни — його збудували ще у 1976 році, тепер провели ще одну реконструкцію.

«Аль-Джануб». Ель-Вакра. 40 тис. У минулому місто Ель-Вакра було рибальським, тому дах арени зробили у вигляді вітрил. Після чемпіонату світу стадіон вміщатиме 20 тис. глядачів.

«Аль-Тумама». Доха. 40 тис. Нагадує традиційний катарський головний убір. Після ЧС кількість місць скоротять удвічі, а на території розмістять центр спортивної медицини та готель.

«Ед’юкейшн Сіті». Аль-Райян. 40 тис. Зовні нагадує діамант, а названий на честь освітнього району, в якому знаходиться. По завершенні турніру частину стільців відправлять до Африки, а місткість складе 25 тис. глядачів.

«974». Доха. 40 тис. Побудований з 974 вантажних контейнерів (нижче на світлині).

Також 974 — це міжнародний телефонний код Катару. Після ЧС арену повністю розберуть.

Теги

Новости по теме