Через масові російські обстріли об’єктів критичної інфраструктури та планові вимкнення електроенергії змоги читати паперові книжки в українців стає все менше, проте доступним лишається авдіоформат (принаймні поки вистачає заряду батареї на пристроях). Читомо зібрало кілька сервісів, де можна легально послухати авдіокнижки, поки чекаєте ввімкнення світла.
Це перша українська авдіокнигарня. Тут є класичні та сучасні твори української та світової літератури у різних жанрах. Сервіс буде корисним для абітурієнтів та школярів: тут є авдіоверсія хрестоматії для підготовки до ЗНО, упорядкована Олександром Авраменком, та класичні твори української літератури зі шкільної програми у вільному доступі.
«АБУК» стане в пригоді й тим, хто цікавиться новинками української літератури, адже бібліотеку додатка часто оновлюють, додаючи туди бестселери та інші потенційно цікаві читачам видання. Родзинка проєкту — книжки, начитані самими авторами.
Платити потрібно окремо за кожну книжку. Є можливість слухати фрагменти обраних книжок перед купівлею, читати відгуки та залишати власні. Доступ до придбаних авдіокнижок дають назавжди, а слухати їх можна в додатку як онлайн, так і офлайн.
Це платформа для багатомовних інтерактивних авдіокнижок. Головна особливість та перевага — у додатку текст і авдіо кожної книги синхронізовані, тому читач може перемикатися між читанням і слуханням, або читати й слухати одночасно. За словами засновників сервісу, дослідження засвідчують, що такий підхід до читання у 3-4
рази покращує розуміння й запам’ятовуваність.
Сервіс заснували львівські програмісти, проте його орієнтують на глобальний ринок і планують розміщувати там книжки різними мовами. Сьогодні на платформі вже є
твори українською та англійською, у найближчих планах – білоруською та кримськотатарською мовами.
«Ідея з’явилась у Михайла, креатора Lingart, коли він слухав книжки в метро по дорозі додому. Шум не давав зосередитись та вникнути в зміст. Мозок відчайдушно кричав алярм та потребував підтримки — тексту перед очима», — зазначають в інстаграмі проєкту.
Деякі книжки доступні кількома мовами, тому можна читати в оригіналі й слухати переклад або ж навпаки. Щодо української літератури, то додаток фокусується на творах сучасних авторів.
Також текст і авдіо книжки можна перемотувати по реченнях. Є опція підключення фонової музики та спецефектів комфортної
гучності.
Кожну книжку потрібно купувати окремо.
Безкоштовна бібліотека авдіокнижок українською мовою, переважно класики.
Класичні твори для бібліотеки озвучили відомі теле- та радіоведучі, музиканти, актори театру й кіно. Серед зірок — Даша Коломієць, Валерій Харчишин, Павло Зібров, Євген Галич та інші.
Серед жанрів: Поезія, Проза, Програма ЗНО, Повість, Казка, Роман, Оповідання, Поема, Новела, Вірші, Пісня, Сучасна Література, Балада, Драма, Байка, П’єса, Дума, Поема, П’єса, Дитячий, Нон-Фікшн.
У 2019 році компанія MEGOGO запустила новий напрямок — MEGOGO Audio. Додаток пропонує понад 10 000 авдіокнижок та близько 5000 випусків подкастів, частина яких власного виробництва. У 2021 році проєкт почав виробництво авдіосеріалів, серед яких як художні, так і документальні, зокрема про Куренівську трагедію.
Як і АБУК, сервіс пропонує книжки, текст яких читають власне автори. Серед цікавинок — авдіоверсія вистави Дикого театру «Нові шрами».
Окрім книжок, у додатку можна слухати найактуальніші українські подкасти.
На додаток можна підписатися та отримати книжки за передплатою, але частину видань доведеться купувати окремо. Є в додатку і безкоштовний контент.
MEGOGO Audio доступний для користувачів додатка MEGOGO для смартфонів на базі iOS та Android, а також в автомобілях з авдіосистемою Apple CarPlay та Android Auto.
Сервіс з найбільшим каталогом книжок англійською мовою.
Особливість сервісу: низка сайтів з різних країн. Основний сайт Audible.com — для США, Audible.co.uk — для Великої Британії, Audible.co.au — для Австралії тощо, однак користуватися можна всіма незалежно від країни проживання.
За функціоналом вони однакові, різниця полягає в каталогах і цінах. Найширший каталог у міжнародного Audible.com., але він й один з найдорожчих — $15.
Сервіс також пропонує подкасти.
Книжки можна придбати окремо або за підпискою, коли користувач отримує «кредити», які можна обмінювати на вміст щомісяця, і отримує доступ до підібраної бібліотеки вмісту за запитом.
Інше
Окрім того, є ще й онлайн-бібліотека авдіокнижок «Ліхтар» для людей зі слабким зором чи повною його втратою.
У бібліотеки є головний сайт та спеціальний сервіс для людей з вадами зору. Керувати ним можна за допомогою миші або клавіш.
На головному сайті є інструкція з навігації. Незрячій людині потрібно знати 10 клавіш, щоб користуватися «Ліхтарем». Усі дії озвучені синтезатором української мови «Анатоль», а вибраний текст змінює колір, тому цією бібліотекою також
можуть користуватись й люди, котрі мають слабкий зір.
Онлайн-бібліотека має чотири розділи: художня, дитяча літератури, музика та радіо. Планують додати розділ і з навчальною літературою.
https://chytomo.com/ Ілюстрація: https://uk.myservername.com/