Посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький в інтерв’ю варшавському виданню «Polska Times» заявив, що серед українців відбулося «якесь нове відкриття Польщі, захоплення Польщею». «Ми дуже щедро допомагаємо Україні. Під час візиту міністра закордонних справ Рау на кожній зустрічі – а його приймав президент Зеленський, прем’єр-міністр Шмигаль і міністр закордонних справ Кулеба – кожна розмова починалася з довгих і конкретних подяк. Очевидно, що наша допомога цінується», – сказав Бартош Ціхоцький.
Дипломат додав, що працює в Києві три роки й жодного разу він не зустрівся з недоброзичливістю, скоріше навпаки. Але зараз, за його словами, відбулася якась колективна ейфорія щодо Польщі, відкриття Польщі, особливо тут, у центральному регіоні. «До війни центр України дивився у бік Європи трохи понад нашими головами. У державному діалозі Київ звик до переговорів із великими державами – Німеччиною, Францією, США. Зрештою, такому підходу сприяв формат переговорів після російське вторгнення у 2014 році, коли спілкування відбувалося у нормандському форматі (Україна, Росія, Німеччина і Франція – ред.).
Київ до війни дивився на захід понад наші голови, а тепер настало відкриття Польщі й захоплення Польщею. Ми говорили про державну допомогу для України, але цю допомогу також дуже добре можна помітити між звичайними людьми, поляки, які привозять гуманітарну допомогу, або ті, хто приймає українських жінок і дітей у Польщі», – сказав посол виданню «Polska Times».
На думку Бартоша Ціхоцького, проявом вдячності полякам є те, що українці спонтанно прибирають польські цвинтарі – ті з 1943 року, а подекуди й з ХІХ століття. «Громади села чи міста збираються і йдуть прибирати польський цвинтар, бо хочуть якось віддячити. Українці знають, що для нас – і для них – пам’ять про предків є важливим питанням тотожності. Вони також знають що на території нинішньої України до війни жило багато поляків», – сказав посол.
Бартош Ціхоцький наголосив, що під час переговорів «обидві сторони усвідомлюють, що ми маємо унікальну можливість у польсько-українських відносинах, але також і те, що було між нами, потребує врегулювання. Потрібно закріпити ці добрі відносини в правових рішеннях». «Ці важкі теми нікуди не зникають, ми зараз створюємо навколо них конструктивну атмосферу і розуміємо, що ці проблеми дійсно важливі і їх не можна просто так відкладати», – наголосив він.
Бартош Ціхоцький додав, що робота над договором про добросусідство між Польщею та Україною «просувається з обох сторін і наразі ми перебуваємо у фазі внутрішньої роботи в кожній країні. Незабаром ми перейдемо до спільної фази роботи та порівняємо проєкти, розроблені кожною зі сторін». «Деякі очікування, мабуть, будуть подібними, інші – ні, але це нормально. Ми не збираємося протирати пил зі старого договору 1992 року, ми підготуємо абсолютно нову версію, адаптовану до нових реалій. Сьогодні у нас інша епоха і нам потрібен напрямок, дороговказ на наступні десятиліття», – підкреслив посол.
IAR/В.П.
https://www.polskieradio.pl/https:/ Ілюстративне зображення – /www.eurointegration.com.ua/