Мовний омбудсмен побував з робочою поїздкою в Одесі, під час якої репрезентував свого представника по півдню країни

4 серпня Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь під час робочого візиту до Одеси провів зустріч з очільником Одеської обласної військової адміністрації Максимом Марченком та головою Одеської обласної ради Григорієм Діденком.

Під час зустрічі Уповноважений наголосив на важливості дотримання Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в умовах воєнного стану, а також проінформував про новий етап імплементації мовного Закону, який розпочався з 16 липня 2022 і передбачає використання української мови в інтернеті та в інтерфейсах комп’ютерних програм товарів.

“Одеса – південний форпост, який мужньо тримає оборону наших морських кордонів. Після 24 лютого в області відчутно змінилось розуміння важливості дотримання мовного Закону. Сьогодні кожен свідомий громадянин відчуває, що мова – це основа нашої національної ідентичності й національної безпеки. А мовний фронт – один із ключових у цій війні. Саме тому одесити, відстоюючи своє конституційне право на отримання інформації та послуг державною мовою, вимагають дотримання мовного законодавства і від представників органів державної влади та місцевого самоврядування», – наголосив Тарас Кремінь.

За словами Уповноваженого, в Одесі та області за останній рік рівень дотримання мовного законодавства покращився, хоча порушення з боку посадових осіб все ще продовжують фіксуватися.

“Якщо протягом 2021 року на адресу Секретаріату Уповноваженого надійшло 157 повідомлень (4% від загальної кількості всіх звернень) щодо порушення вимог мовного Закону, що стосувалися Одеської області, то станом на 2 серпня 2022 року маємо лише 49 звернень. Левова частина звернень – це порушення в сфері обслуговування. Крім того фіксуємо порушення в сферах освіти, культури, охорони здоров’я, транспорту, друкованих ЗМІ, а також недотримання вимог мовного Закону з боку посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності. Після 16 липня, відповідно до змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, в нас є можливість накладати штраф на порушників мовного Закону. Але ми всі розуміємо, що штраф – це не про гроші. Штраф – це репутаційні втрати. Тому закликаю до суворого дотримання мовного законодавства. Пам’ятаймо, що всі, хто сьогодні, порушують мовний Закон, продовжуючи спілкуватися недержавною мовою, грають на руку ворогові», – зазначив Тарас Кремінь.

Під час зустрічі сторони домовились про розробку та затвердження цільової обласної програми з підтримки державної мови та розширення мережі безкоштовних мовних курсів. Нагадаємо, що, відповідно до інформації на офіційному сайті Уповноваженого, сьогодні в Одесі та області діє 14 розмовних курсів та клубів, які допомагають усім охочим в опануванні мови (https://mova-ombudsman.gov.ua/odeska-oblast).

“Разом з тим, зважаючи на високий рівень зросійщення регіону та значну кількість тимчасово переміщених осіб, що знайшли свій прихисток в різних куточках Одеської області, дана кількість ініціатив є недостатньою. З огляду на це, органи державної влади та місцевого самоврядування мають посилити роботу над розбудовою мережі курсів та розмовних клубів з опанування державної мови. Допоміжним у цьому питанні якраз стане прийняття регіональної програми сприяння і розвитку української мови як державної”, – наголосив Тарас Кремінь.

У межах візиту до Одеси Тарас Кремінь також репрезентував громадськості представника Уповноваженого по півдню країни – Ярослава Вітко-Присяжнюк – філологиню, депутатку Одеської районної ради, волонтерку, ініціаторку проєкту з популяризації українського слова “Одеса україномовна”.

https://www.facebook.com/taras.kremin

Теги

Новости по теме