Українцям пояснили, як визначити вид ворожої зброї та що робити в кожному випадку. Що це гримить? ППО чи «прильот»? У Боярському Гуманітарному штабі розповіли, як звучить ворожа зброя і як розпізнати роботу ППО.
Як розпізнати за звуком ППО
Головна ознака роботи саме ППО — це вибух не на землі, а в повітрі, найчастіше — на рівні даху будівель. Вибух схожий на розривання величезної петарди чи постріл салютної установки (феєрверка). За кілька секунд до цього звуку можна побачити спалах світла, а сам звук вибуху часто відлунюється далеко від місця вибуху.
Почувши такий звук, залишайтеся в укритті, існує загроза повторного запуску ракети або падіння уламків.
Як розпізнати за звуком артилерію, зрозуміти, що стріляють міномети чи гаубиці
Довгий і протяжний свист супроводжує снаряд артилерії. Міни летять трохи повільніше, ніж гарматні снаряди.
Почувши такі звуки, знайте, що ви перебуваєте в зоні ураження артилерії. Якщо до початку обстрілу ви не встигли сховатися в укриття, то у вас, найімовірніше, вже не буде часу туди добігти. Тому почувши ці звуки, негайно падайте в будь-яке заглиблення, ямку чи просто на землю. Таким чином ви зменшите ризик отримати поранення чи загинути.
Як розпізнати реактивні системи залпового вогню – «Гради» та «Смерчі»
Постріли з цих систем нагадують шурхіт, оскільки ракети випускають одна за одною, сам звук ракети нагадує свист. За хорошої погоди їх чути на великій відстані. Ракети з «Градів» летять трохи повільніше, зі «Смерчів» — швидше.
Почувши такі звуки, потрібно негайно знайти укриття — у вас є лише 10 секунд на те, щоб його знайти. Як укриття, підійде навіть невелике заглиблення чи яма. Якщо поруч немає навіть такого заглиблення — просто лягайте на землю.
Як розпізнати за звуком ракету
Крилата ракета пролітає по небу з характерним свистом і шерехом. Почувши такий звук, негайно ховайтеся в укриття.
Як зрозуміти, що летить літак
Звук літака — це гудіння в небі. І чим воно гучніше, тим ближче літак до вас. З наближенням літака зростає небезпека, тому що ворожі літаки можуть скидати бомби та ракети на мирне населення. Звичайно, це може бути й літак ЗСУ, проте за звуком відрізнити їх не вдасться. А тому краще відразу шукати укриття, і на пошуки є декілька секунд. Якщо укриття поряд немає, безпечними місцями в домі вважаються куток кімнати, передпокій чи ванна кімната без вікон.
Потрібно лягти вниз обличчям та зігнути руки й ноги під собою, щоб потім, після авіанальоту, можна було піднятися, навіть якщо закидає уламками. Потрібно заплющити очі та розтулити рот для уникнення баротравми.
Не можна викладати у мережу фото, відео та публікувати своє місце розташування одразу після обстрілів. Це може використати ворог і відкоригувати постріли.