З моменту інавгурації Дональда Трампа минуло трохи менше двох місяців, а українці вже перестали рахувати кількість випадків, коли його заяви, а головне кроки — викликали щонайменше здивування, а зазвичай — легкий (стадія може варіюватися) шок. На жаль, в умовах повномасштабної війни з рф Україна занадто залежна від американської міжнародної позиції, допомоги, зброї і розвідданих, аби цим не перейматися. Але все ж, як казав сам Трамп, маючи на увазі свою відстороненість від подій в Європі, «між нами океан».
Тому dev.ua вирішив спитати думки в українських айтівців та представників технологічного сектору, які живуть і працюють по той бік океану — безпосередньо у США. Ми попросили їх поділитися, наскільки, за їхніми відчуттями, новий формат міжнародної політики США матиме вплив на економіку країни і конкретно — американський техносектор. Чи може це також мати наслідки для їхніх власних робочих місць та матеріального забезпечення (якщо вони працюють в американських компаніях). Які настрої викликають оголошення торгових війн та різкі стрибки на біржах у представників техносектору, чи обговорюють українці це з колегами, і чи відчувається по справжньому в американському суспільстві політична та економічна турбулентність?
Відповіді надійшли як від тих айтівців, які працюють на американські компанії, так і тих, хто працює на українські та міжнародні, але проживають у США. Тим не менше, з певними нюансами, але їхні оцінки ситуації доволі схожі. Всі айтівці, які прокоментували ці питання для dev.ua, сходяться в одному — це точно матиме наслідки для американського техносектору і вже прямо або опосередковано впливає на них самих. Питання лиш в тому, наскільки ця ситуація продовжить поглиблюватися. І чи перейде від тривожних, але контрольованих тенденцій до реальної кризи.
Євген Вершинін, Software Delivery Manager у Ahold Delhaize USA, як і всі опитані його колеги, дає однозначну відповідь — економіка США і технологічний сектор зокрема вже відчувають на собі вплив нової політики керівництва країни. І ці «відчуття» — не найбільш приємні і оптимістичні.
«Економіка США і технологічного бізнесу дуже повʼязані через ринок акцій. Як показують останні пару тижнів, ринок падає, а це означає, що падає і платоспроможність компаній. Якщо ринок не вирівняється найближчим часом, компанії почнуть скорочувати витрати і персонал. Це вплине на і так нестабільний технологічний бізнес в США», — переконаний айтівець.
СОО в блокчейн-компанії Everstake Богдан Опришко констатує — реальний ефект останніх змін в економічній політиці США і їхній вплив на технологічний бізнес залежатиме від тривалості та масштабів ухвалених рішень. Заяви та політичні ініціативи, на його думку, можуть коригуватися кожні кілька днів, тож наразі ознак катастрофічних наслідків для технологічного сектору немає. Але суттєві ризики — є. І їх потрібно враховувати.
«Існує кілька ризиків, які можуть негативно вплинути на розвиток і конкурентоспроможність американських компаній. Санкції проти Китаю можуть призвести до зростання витрат на імпорт критично важливих комплектуючих, таких як мікрочіпи та рідкоземельні метали. Китай залишається ключовим постачальником апаратного забезпечення та виробничих потужностей, тому обмеження в торгівлі можуть уповільнити виробництво», — стверджує Богдан Опришко.
Він переконаний — волатильність та різкі коливання на фондових ринках можуть ускладнити залучення інвестицій, що особливо важливо для стартапів та компаній, що швидко зростають. У свою чергу, падіння оцінок може зробити їх менш привабливими для міжнародних інвесторів.
СОО в Everstake також наголошує на ще одному важливому факторі — політичних рішеннях щодо імміграції і залежності США від висококваліфікованих іноземних спеціалістів у сфері технологій.
«Обмеження на видачу робочих віз та посилення імміграційної політики можуть зменшити притік талантів, що негативно позначиться на Кремнієвій долині», — вважає Опришко.
Водночас, зі слів Богдана Опришка, якщо компанії працюють переважно на внутрішньому ринку США, то суттєвих змін у їхній діяльності може й не відбутися. Але ті стартапи чи корпорації, які залежать від міжнародного фінансування, можуть зіткнутися з труднощами через зміну геополітичної ситуації та зниження довіри до американських фінансових ринків.
QA Engineering Director в Amazon Олександр Носок у своєму коментарі також звертає увагу на імміграційну політику як один з ключових факторів.
«Якщо імміграційна політика стане жорсткішою, США можуть втратити тисячі талановитих розробників і науковців, які вже сьогодні обирають інші штати, а іноді навіть країни — Канаду чи Європу як альтернативу. А коли бракує нових ідей і кадрів, це прямий удар по конкурентоспроможності», — стверджує він. Аналогічно, як і його колега, Олександр Носок бачить суттєвий вплив на техносектор у підвищенні мит для Китаю. «Це автоматично піднімає вартість не лише автомобілів, а й всієї електроніки, що використовує китайські комплектуючі — а це смартфони, ноутбуки, сервери, чіпи, навіть банальні зарядні пристрої. Технологічний бізнес у США залежить від глобального ланцюжка постачання, і будь-яке різке обмеження або додаткові витрати на імпорт означають два сценарії: або компанії піднімають ціни, або шукають складні обхідні шляхи, які теж коштують грошей», — пояснює QA Engineering Director в Amazon.
Вплив такої політики, в першу чергу, на ланцюжки постачання виокремлює і Наталія Попельнюх, Chief Executive Officer у Netpeak USA.
«Технологічний бізнес сильно інтегрований у глобальні ланцюги постачання, тому торгові війни та нові обмеження щодо імпорту/експорту у лютому-березні створили додаткові ризики для компаній, що працюють із партнерами за кордоном. Крім того, політична непередбачуваність і турбулентність на ринках, яку ми бачимо останніми тижнями, вплинуть і на інвестиційний клімат. Все це може додатково ускладнити доступ до фінансування для стартапів і технологічних компаній, які залежать від венчурного капіталу», — переконана вона.
З її слів, серед колег і клієнтів є різні, іноді полярні думки: хтось бачить нові можливості (наприклад, вихід з ринку китайських компаній відкриває ніші для американських стартапів), інші ж турбуються про майбутнє, особливо якщо їхній бізнес пов’язаний з глобальними ринками (як то з Канадою, Китаєм та/або Європою).
«Загалом, тема політичної турбулентності останнім часом дуже часто обговорюється, особливо в контексті змін у міграційній політиці, потенційних податкових нововведень та цілком вірогідної рецесії в США, які можуть впливати як на можливості кар’єрного зростання, рівень доходів і комфорт життя людей, так і на здатність бізнесу рости і розвиватися», — пояснює Наталія Попельнюх.
Як зазначає QA Engineering Director в Amazon Олександр Носок, настрій у людей, зокрема у ІТ-середовищі, зараз змішаний, але переважає скепсис.
«Люди не розуміють, яка кінцева мета цієї політики. Дехто вважає, що це гра на біржі — ринок реагує на кожну нову заяву, і якщо ти маєш всередині інформацію і розумієш, куди все йде, то можна добре заробити. Інші схиляються до думки, що це просто політичний тиск, щоб змусити Китай переглянути свої економічні стратегії. Проте для нас, тих, хто працює в технологіях, це означає реальні ризики», — пояснює він.
Зі слів фахівця, якщо мита на імпортовану електроніку продовжать рости, то продукція, яка залежить від цих компонентів, стане дорожчою. Між тим, зарплати при цьому навряд чи виростуть настільки ж швидко, а значить, купівельна спроможність знизиться.
«А якщо це ще й вплине на венчурне фінансування (а воно може впасти через нестабільність ринку), то стартапи почнуть закриватися ще швидше, ніж відкриваються. Я особисто бачу, що люди починають бути обережнішими у фінансових рішеннях: хтось відкладає купівлю нерухомості, хтось думає про запасний варіант роботи, хтось вчиться інвестувати, щоб захистити себе від нестабільності», — наводить приклади Олександр Носок.
З його слів, у суспільстві панує відчуття напруженості: люди не знають, до чого все йде, і це породжує купу спекуляцій та страхів. «У колі друзів це проявляється у вигляді нескінченних розмов, припущень та спроб знайти способи, як підстрахуватися», — каже він.
Як констатує спеціаліст, на цьому фоні цікаво спостерігати за тим, як змінюється ставлення людей до споживання.
«Якщо раніше можна було спонтанно купити дорогий гаджет чи зробити інвестицію в криптовалюту, то тепер люди більше рахують гроші, відкладають на „чорний день“ і взагалі поводяться обережніше», — поділився QA Engineering Director.
Юлія Качковська працює Software QA Analyst у United Parks & Resorts, компанії, яка має мережу розважальних парків по всій країні з офісом в Орландо, штат Флорида. З її слів, економічна ситуація вже відчувається досить напруженою, але це тільки початок. Її прогнози щодо ІТ-сфери у США не надто оптимістичні. «Нова політика веде нас до якоїсь ізоляції від співпраці з іншими країнами. Це, в свою чергу, приведе нас до проблем з логістикою і проблем з поставками. Я думаю, будуть масово урізатися бюджети в компаніях. І так як сфера ІТ — одна з найбільш високооплачуваних, то це точно призведе до урізання річних бонусів, бонусів за виконану додаткову роботу, і не виключено, що будуть урізання зарплат і масові звільнення. Утримувати велику кількість ІТ-спеціалістів буде ставати надто дорого», — каже вона.
Карім, Head of Development у одній з українських продуктових компаній, який проживає в США протягом останніх півтора років і нині перебуває в штаті Массачусетс, стверджує, що технологічний бізнес США нині переживає серйозні труднощі, в основному через масові скорочення, викликані нестабільною економічною ситуацією.
Втім, зі слів спеціаліста, ці зміни почалися не щойно, а ще за попередньої адміністрації. «Погіршує ситуацію стрімкий розвиток AI, який багато інвесторів розглядають як універсальне вирішення всіх проблем. За каденції Трампа ці виклики лише загострилися, і ситуація стала ще складнішою», — вважає він.
Зі слів Каріма, який перебуває в США за програмою U4U, поточна політична ситуація, м’яко кажучи, додає нестабільності в його життя, бо наявність візи/легального статусу — це фундамент, без якого неможливо побудувати комфортне життя за кордоном.
«Більше того, ця політична невизначеність поступово починає позначатися на всьому американському суспільстві, незалежно від соціального статусу. Масові звільнення відбуваються як у колись „елітному“ IT-секторі, так і в державних установах, що лише посилює загальну напругу», — каже він.
Software QA Analyst Юлія Качковська пояснює ситуацію на прикладі власної компанії, працівникам якої відкрито повідомили, що очікувати підвищення заробітної плати в найближчому майбутньому не варто. Окрім того, компанії в США все частіше вимагають повернення працівників до офісної роботи, що тягне за собою щонайменше витрати на бензин й інші видатки.
«Люди дуже незадоволені, що відбулося різке підвищення цін, а зарплати залишились такими, якими й були. Так само зараз відбувається дуже масове повернення в офіс. У компанії, де я працюю — зокрема. Від нас тепер очікують працювати в офісі всі п’ять днів на тиждень, хоча до цього ми працювали повністю віддалено. І це дуже багато додаткових видатків для людей, зокрема на бензин. Тому що це дуже дорого — їздити на великі дистанції двічі на день», — каже QA Analyst.
Втім, зі слів Юлії Качковської, ринок ІТ у США нині досі перенасичений, тому просто взяти і змінити роботу на ту, яка дала би комфортні умови і більшу зарплату — не варіант. Так можна було вчинити декілька років тому, але не зараз.
«Люди змушені погоджуватися на нижчий рівень забезпечення, ніж у них був ще декілька років тому. Практично, у них наразі не залишилося вибору», — стверджує вона.
Як розповіла нам Юлія Качковська, вона нещодавно навіть проходила повз мітинг, де люди мітинували з гаслами, що однієї роботи має бути достатньо.
«Зараз насправді масове явище, коли людям доводиться знаходити собі другу роботу, тому що їхньої основної раптово стало недостатньо для того, щоб покрити свої базові життєві потреби. І це просто такі як оренда житла, продукти, дитячий садок, школа. Тому ситуація загалом дуже напружена і люди перебувають у великому стресі», — каже спеціалістка.
Software Delivery Manager у Ahold Delhaize USA Євген Вершинін підтримує деякі тези, висловлені Юлією Качковською.
«Колеги дуже стурбовані ситуацією на ринку і моніторять її прискіпливо. Всі стежать за великими компаніями і тим, що вони роблять. Особливо всі стурбовані постійними скороченнями персоналу і переживають, щоб компанія не скоротила і їхні позиції. Я також, звісно, переживаю про майбутнє моєї позиції і про подальші перспективи в галузі», — стверджує Вершинін.
З його слів, займаючи позицію менеджера, є великий ризик бути скороченим, а наразі в Америці дуже складно знайти нову роботу і цей процес часто займає 3-6-9 місяців. «Багато хто каже, що зараз ринок роботодавця. Багато спеціалістів доступні на ринку, і роботодавець має можливість обирати», — додає Вершинін.
СОО в блокчейн-компанії Everstake Богдан Опришко дещо менш категоричний в своїх оцінках ситуації, адже, на його думку, більшість фахівців не очікують кардинальних змін у короткостроковій перспективі. Втім, з його слів, тут дуже варто розділяти спеціалістів на дві категорії: перші — ті, хто працює з американськими компаніями, і другі — такі, як він, хто працює з українською компанією, але має колег у США.
«Ми, безумовно, обговорюємо ці питання і допускаємо потенційний негативний вплив на кар’єру, але чи зміниться щось кардинально? Скоріше за все, ні. Найбільший ризик — це жорсткіша імміграційна політика, яка може ускладнити можливості для роботи в США. В іншому технологічний сектор залишається досить гнучким, і попит на спеціалістів, як і раніше, високий», — переконаний Опришко.
Вислів «поляризація суспільства» зустрічаємо відразу в кількох українських айтівців, які попередньо не читали коментарів один одного. Мабуть, таки він дійсно є не метафорою, а передає реальний стан справ. Айтівці наводять і більш конкретні приклади такої «поляризації».
Зі слів Наталії Попельнюх, Chief Executive Officer у Netpeak USA, багато людей стали більш занепокоєними щодо свого майбутнього.
«Є певна поляризація суспільства. Ситуація дуже нагадує мені Україну в 2019 році (очевидно, маються на увазі президентські вибори — ред.). І навіть у приватних розмовах все частіше чую обговорення економічної стабільності, безпеки бізнесу та перспектив на найближчі роки», — каже представниця Netpeak.
Зі слів Software Delivery Manager Євгена Вершиніна, в цілому американці по-різному реагують на рішення нового президента, і це дуже залежить від штату і вікової категорії населення. Сам Вершинін разом з сім’єю проживає в штаті Массачусетс, який традиційно підтримує демократів.
«Тут відчувається підтримка України і розуміння абсурду рішень і дій президента Трампа. В більш республіканських штатах все зовсім по-іншому. Також відчувається поляризація населення і загострення протистояння між демократами і республіканцями. Як приклад, деякі друзі-демократи відмовляються подорожувати і проводити відпустку в „республіканських“ штатах. В той же час знайомі республіканці відмовляються навіть перебувати 1-2 дні в більш „демократичних“ частинах країни», — розповідає Вершинін.
Як стверджує директор з QA-інженерії Олександр Носок, багато хто в його оточенні навіть почав замислюватися над варіантом переїзду. Зокрема, зі слів айтівця, ті, хто раніше не уявляв себе десь поза Кремнієвою долиною, тепер дивляться на Північну Кароліну, Тайланд, Європу чи Канаду, як на можливий «план Б».
«А поки що головне правило виживання — тримати руку на пульсі змін, аналізувати, як це може вдарити особисто по тобі, і не боятися адаптуватися. Як казав хтось із великих: «Не ті виживають, хто найсильніший, а ті, хто найкраще адаптується», — робить висновки Олександр Носок.
Богдан Опришко солідарний з колегами в тому, що у американському суспільстві помітна суттєва напруга. З його слів, політичні суперечки стали звичною темою в розмовах, зокрема, серед колег та друзів. Водночас, для більшості технологічних спеціалістів практичний вплив цього поки що мінімальний. «Життя йде своїм ходом», — каже він.
Як каже Євген Вершинін, особливо його непокоять новини щодо підтримки України Сполученими Штатами (чи її відсутності), а нова політика дуже засмучує і напряму впливає на продуктивність і емоційний стан.
«Також існує стурбованість на рахунок подальших дій нового президента стосовно українців, які приїхали в США останні три роки і перебувають в країні зі статусом „пароль“ і TPS. Турбулентність дій нового президента не дає стабільності і впевненості у майбутньому в цій країні. Це впливає на можливість довгострокового планування, що віддзеркалюється у повсякденній тривозі і невизначеності», — описав свої відчуття айтівець.
Попри це, на рівні звичайних людей, як свідчать його колеги, до українців і надалі відчувається підтримка і симпатія.
«Якщо говорити про найближче оточення, то є певне занепокоєння, особливо серед тих, хто залежить від робочих віз або міжнародних інвестицій. Але варто зауважити, що за останні три роки я не зустрів людини, яка бажала б мені або моїй країні чогось поганого, я отримував завжди лише теплі слова і підтримку як України, так і себе особисто», — стверджує Богдан Опришко.
Наталія Попельнюх теж відчуває підтримку простих американців, які, з її слів, явно не поділяють погляди адміністрації Трампа на Україну. «Майже всі, з ким я спілкуюся, висловлюють своє занепокоєння поведінкою американського уряду і тим, що вона не відображає реальних очікувань/цінностей американського суспільства щодо України і її майбутнього», — переконана Chief Executive Officer у Netpeak USA.