На чому можна ловити російських шпигунів -на прикладі провалу підполковника КҐБ в Парижі

Топ-новина від Politico: росія намагається відродити шпигунську мережу в Європі. Новину підхопили вітчизняні ЗМІ. Але хіба це новина? 40 років тому, 5 квітня 1983, Франція вислала 47 звинувачених у шпигунстві радянських дипломатів.То була ціла епопея, пов’язана з підполковником першого головного управління КҐБ СССР Владіміром Вєтровим. Спершу підполковник хотів завербувати французького громадянина, але зрештою завербували його. Французька контррозвідка скористалася нагодою, коли п’яний як чіп Вєтров розбив службову машину, а отже на нього з’явився компромат. Вєтрову допомогли приховати подію, а він за роки співпраці передав французьким кураторам майже 4000 секретних документів, у тому числі список з 250 колег – радянських агентів, сферою діяльності яких було промислове шпигунство у різних країнах світу. Колеги Вєтрова крали тисячі технологічних ноу-хау, значна частина яких згодом впроваджувалася в СССР, а після його розпаду в РФ.

Історія ця набула тоді такого розголосу, що надихнула французьких кінематографістів на створення фільму «Прощальна справа». Утім, справжній детектив, пов’язаний із викриттями підполковника Вєтрова, був набагато цікавішим за кіносюжет.

Емір Кустуріца в ролі Владіміра Вєтрова у фільмі “Прощальна справа” (  L’Affaire Farewell)

Звичайно, за 40 років російських шпигунів у різних країнах лише побільшало. Останнім же часом, після початку збройної агресії РФ проти України і пов’язаного з нею видворення з різних держав російських «дипломатів», численних відмов у візах, агентурні можливості російської розвідки за кордоном суттєво знизилися. І Москва вочевидь намагатиметься їх поновити.Як протидіяти цьому? Послідовно ці можливості і далі обмежувати. З усіх російських прислів’їв мені подобається одне: «Добре там, де нас немає». І це таки правда: добре лише там, де їх немає.А що на ідеал претендувати не доводиться, то можна вважати, що добре там, де громадян рф якомога менше. Зацікавлені у власній безпеці країни повинні виходити з цього.

Сергій Борщевський, Centre for Russian Studies

Теги

Новости по теме