11 березня відбулися треті збори Ради Спілки споживчих товариств Миколаївської області третього скликання.
Повноважний форум, який пройшов з дотриманням санітарно-протиепідемічних норм, проаналізував підсумки господарсько-фінансової діяльності споживчої кооперації області за 2020 р. та визначив основні завдання життєдіяльності та розвитку системи на поточний рік.
Перед тим як перейти до порядку денного, голова правління Споживспілки області І.А. Білоус передав вітання учасникам зборів з побажаннями плідної роботи від першого заступника голови Укркоопспілки М.В. Людвичука. Далі Іван Андрійович виконав ще одну приємну місію – вручив почесну відзнаку Споживспілки Миколаївської області «За сумлінну працю» голові Жовтневої райспоживспілки Г.А. Лебедєвій. Затим Галина Андріївна отримала нагороду і з рук голови обкому галузевої профспілки М.М. Ільницького – Почесну грамоту Федерації профспілок України за досягнення в оздоровленні дітей кооператорів.
На зборах Ради з головною доповіддю виступив І.А. Білоус. Він відзначив, що, попри негативний вплив пандемії коронавірусу, в 2020 р. кооперативній роздрібній мережі вдалося збільшити товарооборот проти попереднього року на 11%. Найбільші обсяги продажу товарів забезпечили Жовтнева райспоживспілка, Новобузьке та Первомайське райспоживтовариства.
В системі Cпоживспілки нараховується 399 магазинів, в т.ч. задіяних у господарській діяльності 390, з них 239 магазинів приведені до сучасного конкурентоспроможного стану.
Суттєво наростило реалізацію продукції – на 14% у порівнянні з 2019 р. – виробничо-заготівельне підприємство «Жовтневі ковбаси», довівши річний обсяг реалізації ковбасних виробів до майже 90 тонн – на 7,8 млн грн.
Підприємствами ресторанного господарства було реалізовано продукції на 11 млн грн, в т.ч. продукції власного виробництва – на 7,4 млн грн. У зв’язку з пандемією обсяги товарообороту ресторанного господарства зменшилися на чверть проти 2019 р., проте питома вага власної продукції в товарообороті залишилась незмінною – 63%. А в Березанському, Новобузькому, Первомайському райспоживтовариствах цей показник складає від 70 до 90%.
Ринкових послуг у 2020 р. надано на 34,3 млн грн – на рівні 2019 р. Водночас унаслідок карантинних обмежень у роботі ринків недоотримано доходів на суму 900 тис. грн.
Далі голова правління Споживспілки області акцентував увагу на такому важливому напрямку діяльності, як заготівля сільгосппродуктів і сировини. Найбільші обсяги заготівель за звітний період досягнуті Жовтневою РСС – 9,2 млн грн., МСТ ім. Серебрича – 4,4 млн грн., Новобузьким РСТ – 3,8 млн грн. Сплюсовані обсяги цих трьох районів складають 73,7% загального здобутку по системі. Поліпшили показники заготівель у звітному періоді Баштанська РСС, Врадіївське, Миколаївське, Первомайське, Снігурівське РСТ. Кооператори заготовляли близько 20 видів сільгоспродукції, головно для потреб власного виробництва та торгівлі.
В розвиток матеріально-технічної бази системи Споживспілки протягом 2020 р. вкладено 15,5 млн інвестицій, в т.ч. власних коштів – 9,1 млн грн, що на 183 тис. грн більше, ніж у 2019 р.
Незважаючи на «коронавірусний» рік, всі галузі спрацювали прибутково. В розрізі господарських суб’єктів лідирують за показником прибутковості Баштанська РСС, Врадіївське, Новобузьке РСТ, МСТ ім. Серебрича, СП «Миколаївська УТБ», ТОВ «Ринок «Колос», КП «Вознесенський ринок», ВТО «Миколаївкоопавтомех».
Доповідач не міг не згадати про такий новий виклик, як адаптація системи до переформатування територіального устрою і децентралізації влади. Він
зазначив, що до структурних змін у системі Споживспілки у зв’язку з означеними перетвореннями треба підходити дуже зважено, з обрахуванням економічної доцільності.
Серед пріоритетів подальшого розвитку системи І.А. Білоус виділив кадрову роботу, закріплення молоді в кооперативних організаціях. Виховання молодих кадрів, трудової зміни – найбільш вигідна інвестиція, зазначив промовець, і на це не треба шкодувати коштів.
В обговорення доповіді взяли участь голова Снігурівського РСТ С.В. Бастан, голова Очаківського РСТ І.В. Колесник, директорка КП «Облкооппостач» І.В. Пашечко, директор підприємства «Кондитерський світ» І.І. Гафтуняк. Вони розповіли про стан справ у своїх організаціях, висловили слушні зауваження, пропозиції, оцінки роботи системи. Зокрема, І.І. Гафтуняк сказав, що кооперативний роздріб області спроможний, як мінімум, удвічі більше продавати солодощів «Кондитерського світу».
Про баланс Споживспілки та висновки по ньому ревізкомісії доповіли начальник управління бухгалтерського обліку і ревізійної роботи С.М. Гонтарюк та провідний ревізор В. Вербицька. Про кошторис та розподіл прибутків проінформувала заступник начальника управління бухгалтерського обліку і ревізійної роботи О.В. Суханова.
З інформацією про постанови правління Спілки споживчих товариств області виступив заступник голови правління Споживспілки області М.М. Пашечко.
Збори також розглянули і ухвалили відповідні рішення з інших питань, винесених на обговорення.