У Турбівській селищній громаді на Вінничині розчищають річку Вільшанку. Про це повідомив голова Вінницької обласної ради Вячеслав Соколовий на своїй сторінці в Facebook.
«Глибина намулу у Вільшанці (в межах Турбівської громади) місцями сягала 2,5 м. Наразі триває розчистка водойми – всього буде очищено плесо річки площею 37,4 га. Завдання стояло не тільки поглибити дно річки, а й прибрати причину неприємного запаху, від якого страждали жителі Турбова», – повідомляє Вячеслав Соколовий. – Вартість робіт – 7,2 млн грн. 1,08 млн – кошти місцевого фонду охорони навколишнього середовища. 6,12 млн грн – кошти обласного екологічного фонду».
Роботи з розчистки річки від мулових наносів виконуються на ділянці довжиною 2 км, ширина русла становить від 160 до 250 м.
– Із річки Вільшанка виймуть 110,9 тис. куб.м мулу. Глибина збільшиться на 0,8-2,5 м, до очищення вона була в деяких місцях меншою за 80 см, – розповів Олександр Паламарчук, голова Обласного фонду сприяння інвестиціям та будівництву, який і займається цим проєктом..
– На річці працюють два земснаряди, вони виймають намул на спеціальні майданчики. Крім того, враховуючи стан річки, наявність великої кількості очерету та лілій, спершу попрацював екскаватор на понтонах, який розбив твердий мул та коріння рослин.
Роботи щодня розпочинаються о 6.30 ранку, люди працюють дуже інтенсивно, щоб повністю справитись до кінця листопада. Намул турбівчани можуть використовувати на власні потреби – як добриво.
Турбівський селищний голова Ігор Соць підкреслює, що очисні роботи на річці Вільшанка відбуваються за ініціативи та підтримки обласної ради.
– Якщо ми цього не будемо робити, то в якому стані буде наша вода? Загалом – наша екологія? Нам потрібний результат! І починати варто з таких проєктів, – каже Ігор Соць. – Річка стане чистою, ми зможемо розвивати зелений туризм, облаштовувати бази відпочинку, створювати нові робочі місця.
Голова обласної ради Вячеслав Соколовий зазначає, що очистка річок Вінницької області комплексно вирішує низку проблем. Так, річка Вільшанка впадає в Десну (так, є ще одна Десна – ліва притока Південного Бугу – «Споживчий ринок»), а та – в районі Стрижавки – в Південний Буг. Саме там відбувається водозабір підприємством «Вінницяоблводоканал».
– Забрудненість води впливає й на собівартість її підготовки для споживання, адже кількість реагентів залежить від тієї якості, яка заходить на фільтрацію, – пояснює Вячеслав Соколовий. – Взагалі, будь-яка річка – це частина екосистеми. Людям необхідні чисті водойми, де можна створити місця для відпочинку. Крім того, через забруднення з річки зникає все живе, гине риба. Ми бачимо, скільки кладок на Вільшанці, це означає, що річка потрібна місцевим жителям.
Вячеслав Соколовий додає, що після розчистки Вільшанки треба буде попрацювати на ділянці Південного Бугу у Хмільнику. Там уже відбувся аукціон на проведення робіт, і через кілька днів буде оголошено переможця. Загальна кошторисна вартість цього проєкту складає 50 млн грн. https://www.vinnitsa.info/ Світлини: https://www.facebook.com/sokolovyy/photos