Семирічного Максима Криштафора з Одеси тепер називають шаховим генієм і прогнозують велике майбутнє.
Історія хлопчика – приклад того, що батьківська любов і віра в дитину можуть творити чудеса.
Максим з’явився на світ передчасно. У пологовому будинку досі пам’ятають цей випадок. Він народився з вагою 950 грамів – тоді у реанімації тільки починали працювати з такими дітьми. І кожен прожитий день для такого малюка вважався перемогою. Максимко був дуже кволий: він самостійно не дихав, не їв, навіть температуру тіла не міг підтримувати. Лікарі, дивлячись на малюка, у якому ледь жевріло життя, лише розводили руками і готували батьків до найгіршого.
– У таких дітей шкіра настільки тонка, що навіть волога випаровується з тіла, – бідкалися вони, проте вперто намагалися врятувати немовля.
Мама Максима Ірина згадує, що додому з лікарні їх виписали, коли малому виповнилося три місяці. Проте він був настільки крихітний, що одяг довелося замовляти у жінки, яка шила його для ляльок. Або й самій щось майструвати: наприклад, звичайна шкарпетка для новонароджених слугувала Максимкові за шапочку. Проблема була і з підгузками: дитина майже повністю ховалася у найменшому розмірі. Крім того, лікарі попередили маму, що у її сина можуть виникнути проблеми із зором, серцем та диханням, а також бути ДЦП і розумова відсталість. Мовляв, це трапляється з більшістю передчасно народжених дітей з вагою до кілограма.
– Ми з Максимком пройшли усі доступні методи реабілітації – масажі, тренували дрібну моторику, слухали музику, займалися з фахівцями, – згадує Ірина. – Мене настільки залякали тими страшними діагнозами, що я хапалася за всі способи для виходжування таких дітей. Однак до трьох років син вперто мовчав. І коли ми вже серйозно занепокоїлися, вважаючи, що матимемо ваду, він раптово заговорив. І скоро став видавати усе почуте і побачене за три роки. Навчився читати й рахувати. У чотири роки вивчив таблицю множення, і нині його улюблене заняття – вирішувати приклади.
– Я можу множити у голові навіть двозначні числа, – додає Максим, слухаючи маму.
Відтворює по пам’яті 15 ходів на шахівниці
Хлопчику і справді є чим похвалитися. Одна з його тренерів, титулована шахістка Тетяна Морозова, каже, що у Максима феноменально працює логіка і пам’ять. Для прикладу проводить тест: показує 15 ходів на шахівниці, а хлопчик моментально їх відтворює.
На гурток шахів мама прийшла з Максимом, коли йому ще не було чотирьох рочків. Зайшли, як згадує Ірина, випадково. Поряд прогулювалися, побачили вивіску і вирішили зазирнути. Але спокійно вийти вже не змогли. Максим стояв і зачаровано дивився на фігури та гравців, які пересували їх по дошці. Потім став постійно тягнути маму туди, у шаховий клуб, і годинами спостерігати за грою, у якій ще нічого не розумів.
А уже через кілька років хлопчик зібрав усі можливі для його віку нагороди – медалей у нього вдома не злічити! Нещодавно ж став чемпіоном з шахів Одеської області у віковій категорії до 10 років. Нині Максима називають малим шаховим генієм, адже він береться грати з шахістами, старшими за нього. Із суперниками свого віку йому вже геть нецікаво. Наразі Максим може безупинно провести за грою в шахи чотири-п’ять годин. Усе це заради здійснення його амбіційної мрії – побити рекорд чинного чемпіона світу з шахів норвежця Магнуса Карлсена. Той став гросмейстером у 13 років і 4 місяці. У Максима для цього є ще аж шість років.
https://visnyk.lutsk.ua/ Світлина: https://odessamedia.net/