Embraer 190 авіакомпанії AZAL, що розбився під казахстанським Актау, вочевидь був підбитий російським ЗРГК “Панцирь”, який працював у автоматичному режимі.
Одразу після появи перших фото та відео з місця катастрофи пасажирського Embraer 190, що 25 грудня здійснював рейс Баку-Грозний, стало зрозуміло, що офіційна версія про те, що літак впав через зграю птахів – нісенітниця. Бо дуже характерні сліди від уламків зенітної ракети на хвостовому оперенні просто не залишають простору для фантазії.
Зокрема відомо, що під час відбиття атаки українських далекобійних дронів по Грозному був задіяний ЗРГК “Панцирь”. Але для будь-якого оператора засобу ППО відмітка на радарі між дроном, легкомоторним літаком та пасажирським лайнером з розмахом крила під 30 метрів, до яких додаються абсолютно різні параметри швидкості та висоти – цілком зрозуміла. Але не для російських військових. Бо російський ЗРКГ “Панцирь” має аналоговнєтне російське нововведення – повністю автоматичний режим. Цією особливістю самі рашисти вихвалялись цим у 2020 році та говорили, що “Панцирь-С” отримав “ознаки штучного інтелекту” та зможе збивати цілі без участі людини. Офіційно згадка про це і є на сайті так званого мінооборони РФ. У РФ вихвалялись, що людина не встигає збивати цілі так само, як це робить те, що вони називають “штучним інтелектом”, а на справді є доволі простим алгоритмом – збити все що у зоні досяжності без селекції цілей. І попри те, що будь-який цивільний літак сигналізує про те, що він цивільний – у РФ це ігнорується. Додамо, що такі автоматичні режими роботи існують як в окремих засобах ППО, так і реалізуються через системи єдиного управління, коли одна система автоматично керує одразу декількома ЗРК, що працюють без втручання оператора.
Аналогічний автоматичний режим роботи також є у ЗРК “Тор”. І саме з цього комплексу, який вочевидь перебував у цьому режимі, було збито Boeing-737 української авіакомпанії МАУ рейсу PS752 під Тегераном 8 січня 2020 року.
Таким чином, події 25 грудня з азербайджанським літаком рейсу №8243 вочевидь виглядають наступним чином. У районі Грозного Embraer 190 був обстріляний із ЗРКГ “Панцирь”. При цьому оператор комплексу, який перевів його у цей режим отримав команду від свого командування і на всіх ланках було відомо про наявність у повітряному просторі цивільного літака. Тобто російські військові фактично свідомо дали дозвіл на обстріл пасажирського лайнера. І о 09:35 за місцевим часом азербайджанський Embraer 190 подав сигнал лиха. З огляду на наявну інформацію у результаті влучання у літака була пошкоджена система управління й він був лише частково керованим.
Наразі відсутній офіційний запис розмов пілотів та російських диспетчерів, але чомусь азербайджанський літак був змушений летіти через Каспійське море до Казахстану. Можливо це була спроба з боку РФ вирішити питання із літаком – дочекатися поки він не впаде. Саме тому йому не дозволили сісти у самому Грозному, ані у будь-якому іншому аеропорті поряд.
Екіпажу вдалось протримати понівечений літак у повітрі понад 400 км й дотягнути до Актау, де пілоти спробували врятувати пасажирів. Після російського обстрілу літак адекватно не керувався і те, що 32 пасажири з 67, що знаходилися на борту, вижили, щось між чудом та майстерністю пілотів, які загинули.