Про це в інтерв’ю “Еспресо.Захід” розповів керівник Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олег Дуда.
“Війна не вплинула безпосередньо на кількість онкологічних захворювань. За даними нашого обліку, кількість виявлених випадків раку не збільшилась. Але бачимо, що люди приходять в пізніших стадіях”, – каже Олег Дуда.
За словами медика, у кожної четвертої жінки, у якої цього року виявили рак молочної залози, хвороба була уже на пізніх стадіях. При раку шийки матки – у кожної третьої.
” У звіті за три квартали цього року ми виявили, що при раку грудної залози 25% пацієнток приходять на третій-четвертій стадії – це вже занедбані випадки. При раку шийки матки – 35% занедбаних випадків. У 2019 році, до Covid-19, при раку шийки матки 15% пацієнток приходили на пізніх стадіях. І це не тільки наша статистика. Загалом в Україні ці показники ще гірші”, – каже Олег Дуда. За його словами, проблема у тому, що через війну люди стали менш уважними до свого здоров’я, оскільки мусять вирішувати багато інших проблем.
Фото: podtail.com
“На жаль, в онкології зараз не працюють скринінгові програми так, як вони мали б працювати. Аби виявляти рак на ранніх стадіях, треба, щоб здорові люди обстежувалися, – каже керівник онкоцентру. – Частина пацієнток, які прийшли до нас уже на пізніх стадіях раку шийки матки, від початку повномасштабного вторгнення були за кордоном. Чомусь так склалося, що вони там вони не зайшли в систему охорони здоров’я”.
При цьому медичні заклади, зокрема, онкоцентр, проводять спеціальні скринінгові акцій, аби мотивувати людей пройти обстеження.
“Нам треба подолати стигму (тут -негативна асоціація), що люди, які перевіряють своє здоров’я, шукають собі хвороби. Люди мають розуміти, що обстеження проходять не для того, аби знайти у себе хворобу, а для того, щоб переконатися, що ти здоровий. Адже якщо виявити хворобу на ранній стадії, коли вона ще не проявляється, вона легко лікується”, – каже Олег Дуда. https://zahid.espreso.tv/