Засновника месенджера Telegram Павла Дурова ввечері 24 серпня затримали в паризькому аеропорту Ле-Бурже, повідомляють французькі телеканали TF1 і BFMTV. Зазначимо, у 2021 році Дуров отримав французьке громадянство. Розповідаємо, що про це відомо.
39-річного бізнесмена затримали, коли його приватний літак прилетів до столиці Франції з Азербайджану. Разом із Дуровим були охоронець і жінка, ім’я якої журналісти не називають.
Дурова затримали співробітники Повітряно-транспортної жандармерії на тій підставі, що у Франції бізнесмена занесли до списку розшукуваних осіб. Ордер на затримання видала судова поліція Франції на підставі «попереднього розслідування», деталі якого не розкриваються.
За даними TF1, у Франції Дурову можуть висунути звинувачення, пов’язані з тероризмом, наркотиками, шахрайством, відмиванням грошей, продажем краденого і сексуалізованими злочинами проти дітей. Усе це — через відсутність модерації в Telegram, а також через відмову адміністрації месенджера співпрацювати з владою та застосування різноманітних інструментів Telegram — таких як криптовалюта та одноразовий номер. Французькі правоохоронні органи вважають Дурова співучасником злочинів, скоєних за допомогою Telegram, у зв’язку з відмовою від модерації контенту, зазначає співрозмовник BFMTV.
Джерело TF1 вважає, що засновник Telegram напевно буде заарештований. Зараз його взяли під варту. «На своїй платформі він допустив вчинення незліченних правопорушень і злочинів, не роблячи нічого, щоб це модерувати або співпрацювати [з правоохоронними органами]», — сказав він. 2021 року повідомляли, що Дуров, який емігрував із Росії 2014-го, набув громадянства Франції. Останніми роками підприємець жив в Об’єднаних Арабських Еміратах.
Слідчі з Національного управління по боротьбі з шахрайством при митному департаменті Франції (ONAF) повідомили йому підозру та помістили під варту. Він має бути негайно представлений до слідчого судді, а в неділю йому буде офіційно висунуто обвинувачення у численних злочинах: причетності до тероризму, розповсюдженню наркотиків, шахрайству, відмиванню грошей, скупці крадених речей, поширенню кримінально караного контенту щодо дітей тощо.
«Павло Дуров потрапить до слідчого ізолятору. Це точно», — кажуть правоохоронці. — На своїй платформі він дозволив вчинити незліченну кількість правопорушень і злочинів,щодо яких він не зробив нічого, аби пом’якшити (їхню згубну дію — ред.) чи співпрацювати».
Дуров, повідомляє телеканал, постане перед слідчим суддею (посадова особа у Франції, яка, на відміну від прокурора, збирає докази як на користь сторони обвинувачення, так і на користь сторони захисту) вже сьогодні.
Ордер на арешт Дурова діє тільки у Франції, зазначає TF1. Бізнесмен знав, що в країні він «персона нон ґрата», він мало подорожував Європою й уникав держав, де робота Telegram перебуває під наглядом силовиків. «Сьогодні він зробив помилку. Ми не знаємо, чому», — додало джерело журналістів. BFMTV називає появу Дурова у Франції «загадкою».
Телеканал зазначає, що для слідства ця міжнародна операція мала на меті кілька завдань.
По-перше, вона покликана справити враження та відлякати виконавців злочинів і проступків, які до цього часу вільно обмінювалися повідомленнями в Telegram.
По-друге, вони мають на меті чинити тиск на європейські країни, щоб вони активізували спільні зусилля, спрямовані на боротьбу з тероризмом у сервісі зашифрованих повідомлень.
TF1 зазначає, що у цьому сервісі зашифрованих повідомлень багато акаунтів використовується організованою злочинністю. Крім тероризму, небезпеку становлять діти-злочинці, що використовують Telegram для обміну контентом.
«З роками він (мессенджер. — ред.) став платформою номер 1 для організованої злочинності», — сказав один зі слідчих.
У Товаристві захисту інтернету розцінили ситуацію із затриманням Дурова як спробу цензури з боку Франції.
Журналіст-розслідувач проєкту Bellingcat Христо Грозєв зазначив: «Його неспівпраця з ФСБ на користь свободи слова, на жаль, повністю нейтралізується його неспівпрацею ні з ким, щоб зупинити використання ТГ для всього жахливого. Це був його вибір. Можна було робити одне і не робити інше?»
На тлі арешту Дурова впав курс криптовалюти TON. Криптовалюта Toncoin, яка використовується в Telegram як внутрішній засіб розрахунку, стала стрімко втрачати в ціні після повідомлень про арешт Павла Дурова.
До 0.20 за московським часом TON торгувався на біржі OKX за ціною в шість доларів — курс криптовалюти обвалився щонайменше на 15 відсотків.
https://dev.ua/ Ілюстрація Getty Images
Тим часом стало відомо. що прокуратура Парижа, якій було передано справу затриманого засновника Telegram Павла Дурова, планує зробити заяву для преси у понеділок, 26 серпня.
Про це повідомили у відомстві.
«Повна заява для преси буде опублікована завтра», — йдеться у відповіді прокуратури на запитання щодо причин затримання Павла Дурова та його нинішнього статусу в рамках справи.
Влада Франції поки не дала жодних коментарів у зв’язку з арештом Павла Дурова. МЗС Франції пояснило, що уряд країни не може робити цього відповідно до принципу незалежності правосуддя.https://borgexpert.com/