У своєму третьому щорічному зверненні до нації — промові під назвою State of the Union — президент США Джо Байден присвятив особливу увагу Україні. Він розпочав звернення у Конгресі США саме з цієї теми, провівши паралелі між війною Росії проти України і часом на початку 1940-х, коли Адольф Гітлер підкорював Європу.
NV наводить повний переклад початкового фрагменту промови Байдена, у якому він говорив про Україну, Росію та Володимира Путіна. Загалом його звернення тривало близько години.
Пане спікере. Пані віцепрезидент. Члени Конгресу. Мої співгромадяни-американці!
У січні 1941 року президент Франклін Рузвельт прийшов у цю залу [Конгресу США], щоб звернутися до нації.
Він сказав: «Я звертаюся до вас у безпрецедентний момент в історії країни».
Гітлер був на марші. У Європі лютувала війна.
Мета президента Рузвельта полягала в тому, щоб розбурхати Конгрес і сповістити американський народ, що то був неординарний момент.
Під ударом у світі були свобода і демократія.
Сьогодні я прийшов у ту саму залу, щоб звернутися до нації.
Тепер уже ми переживаємо безпрецедентний момент в історії країни.
І так, моя мета сьогодні — як розбурхати чинний Конгрес, так і попередити американський народ, що і зараз прийшов неординарний час.
Від часів президента Лінкольна та Громадянської війни свобода і демократія не зазнавали таких ударів тут, [у США], як нині.
Але що робить цей момент непересічним, то це те, що свобода і демократія опинилися під ударом одночасно як вдома, так і за кордоном.
За кордоном у Росії Путін на марші, вторгнувшись в Україну та сіючи хаос по всій Європі і за її межами.
Якщо хтось у цій залі думає, що Путін зупиниться в Україні, то запевняю вас, що він не зупиниться.
Але Україна може зупинити Путіна, якщо ми підтримаємо Україну та надамо зброю, необхідну їй для захисту. Це все, чого просить Україна. Вона не просить залучити американських солдатів.
Насправді американських солдатів в Україні немає. І я сповнений рішучості дотримуватися того, щоб це так і було.
Але зараз допомогу Україні блокують ті, хто хоче, щоб ми відійшли від свого лідерства у світі.
Пройшло не так багато часу відтоді, як президент-республіканець Рональд Рейган прогримів : «Містере Горбачов, знесіть цю стіну».
Тепер мій попередник, колишній президент-республіканець [Дональд Трамп], каже Путіну: «Робіть, в дідька, все що хочете».
Колишній президент Америки дійсно сказав це, схиляючись перед російським лідером.
Це обурює. Це небезпечно. Це неприйнятно.
Америка є однією із країн — засновниць НАТО, військового альянсу демократичних держав, створеного після Другої світової війни для запобігання війні і для підтримки миру.
Сьогодні ми зробили НАТО сильнішою, ніж будь-коли.
Ми привітали Фінляндію в Альянсі торік, а сьогодні вранці Швеція офіційно приєдналася до НАТО, і сьогодні ввечері тут присутній її прем’єр-міністр.
Пане прем’єр-міністре, ласкаво просимо до НАТО, найсильнішого військового альянсу, який коли-небудь знав світ.
Я підкреслюю для Конгресу: ми маємо протистояти Путіну. Відправте мені [на підпис] двопартійний законопроєкт про національну безпеку [який передбачає виділення понад $60 млрд для України].
Історія спостерігає.
Якщо Сполучені Штати підуть геть зараз, це поставить Україну під загрозу.
Під загрозою Європа. Під загрозою вільний світ, що заохочує інших — тих, хто хоче завдати нам шкоди.
Моє послання президенту Путіну просте.
Ми не підемо геть. Ми не схилимося. Я не схилюся.
***
Нинішнє звернення Джо Байдена до нації було його останньою промовою перед виборами президента США у листопаді 2024 року. The Guardian відзначає «вражаюче бойовий» тон промови, у якій Байден також неодноразово критикував Трампа — від його поглядів щодо зовнішньої політики до імміграційної реформи.https://nv.ua/