Її Величність королева Єлизавета II Олександра Мері Віндзор, глава Великобританії та ще 14 держав, Захисниця віри, глава Британської Співдружності, Верховний головнокомандувач Збройних Сил та інше – була не така вже й багата. Її майновий стан поступається багатствам не лише 11 іншим монархам планети, а й навіть деяким із співвітчизників. Проте спадщина королеви здатна сама по собі заробляти гроші.
Що матеріального залишила королева своїм нащадкам, Великій Британії та світу?
Особисті статки королеви – доволі «скромні» 530 млн доларів. Три основні джерела цього капіталу — гроші, прибутки від нерухомості, сувенірна продукція, а також кінні перегони.
Гроші – спадкові мільйони від тата, мами та покійного чоловіка – були здебільшого вкладені покійною королевою у цінні папери різних компаній, тож це капітал, «гроші, які заробляють гроші». Раніше портфель інвестицій королеви оцінювався у 110 млн фунтів стерлінгів.
“Суверенний грант” можна віднести до доходів від нерухомості. Це відсоткова виплата (25%, в середньому 82 млн дол.), яку Єлизавета отримувала від чистого прибутку комерційної компанії, що володіє нерухомістю та землями по всій Великій Британії: деякими палацами, вулицями, парками, іподромами, береговими лініями. Підприємство вважається незалежним, але правлячий монарх контролює його справи. У 2021 році капітал корони оцінювався у 14 мільярдів фунтів стерлінгів. Формально процедура проводилася через уряд, звідси ілюзія, що це – «гроші платників податків».
Найбільший маєток – Герцогство Ланкастерське (близько 19 га). Королеві воно також офіційно не належало, а було і є фондом нерухомості, який мав за життя утримувати королеву. Нерухомість оцінюється в 540 млн фунтів стерлінгів. На рік герцогство приносить близько 20-23 млн фунтів. Доходи герцогства не оподатковуються, але зрозуміло, що з 1993 року Єлизавета виплачувала їх у добровільному порядку. Що стосується маєтку Сандрінгем-Хаус і замку Балморал (другі “королівські” палаци та замки належать The Crown Estate), то ця нерухомість іноді забезпечує сама себе, а іноді завдає збитків.
Єлизавета II добре заробила на кінних перегонах — лише призових понад 9 млн доларів. За останні кілька десятків років скакуни королеви часто перемагали. Хороший дохід — від 20 до 25 млн доларів — щороку приносила Її Величності сувенірка, у тому числі поштові марки.
Від Єлизавети II дітям та онукам дістанеться велика колекція предметів мистецтва, старовинних монет, марок та прикрас, автомобілів. Її ціна невідома — скарби королеви оцінювали лише разом із державним майном, яким керує фонд Royal Collection Trust, ціна активів якого — 11 мільярдів фунтів.
Баланс британської королівської родини – скільки вона приносить Великій Британії, а скільки «з’їдає» – оцінювався востаннє у 2017 році компанією Brand Finance. Вона підрахувала витрати країни на утримання королівської родини та назвала суму в 292 млн фунтів стерлінгів, помилково включивши до неї “суверенний грант” від “Власності корони”. За вирахуванням гранту це становить на 100 млн фунтів менше, тобто трохи більше 192 млн фунтів стерлінгів. При цьому за підрахунками тієї ж таки Brand Finance королівська родина приносить скарбниці Великобританії майже 2 млрд фунтів стерлінгів. За даними агентства Bloomberg, загальний статок всіх членів британської королівської родини, включаючи спочилу королеву, становить не більше 100 мільярдів доларів. Але її економічний вплив набагато більший — землі, що належать короні, активно використовуються для розвитку енергетики. Одне відвідування Букінгемського палацу — аби побачити королеву — приносило скарбниці 700 млн фунтів стерлінгів щорічно. Щодо королеви, то її найбільший актив — нематеріальний: вона царювала з лютого 1952 року, знала дуже багатьох світових лідерів і зуміла не лише для своїх підданих, не лише для підданих країн Співдружності, а й для багатьох людей у світі зробити британську монархію “душевною”.
Її смерть сильно вдарить насамперед по туристичній індустрії Великобританії, і без того сильно підірваною пандемією, зазначає Bloomberg. https://ukrrain.com/