Ціни на покупку та оренду житла у напрямку Бучі та Ірпеня впали до рекордних показників. Але падіння цін, за оцінками рієлторів, ще може тривати.
Велика кількість пустих квартир, ціна на оренду впала вдвічі, на нові будинки — до 20%, на ділянки — до 30%. Така ситуація наразі в Ірпені та Бучі.
«Нерухомість частіше знімають ті, хто хотів переїхати в кращі умови. Адже ціни на квартири просіли вдвічі. І це новий фонд, з гарним ремонтом. Кількість пустих квартир зашкалює», — говорить Віктор Висоцький, власник агенції нерухомості, яке спеціалізується на напрямку Буча-Ірпінь.
Так, оренда 1-кімнатної квартири в регіоні обійдеться 4 — 6 тисяч гривень, 2-к і 3-к — 7 — 10 тисяч гривень.
Рієлтори прогнозують, що з часом люди повернуться і попит буде більшим, а ціни виростуть. Проте нинішній спад, говорить Віктор, ще триватиме.
Серед причин зменшення популярності напрямку — зруйнована інфраструктура.
Так, Інвестиційна рада Ірпеня проаналізувала масштаби руйнації міста в результаті російської агресії. В Ірпені повністю знищено 3 об’єкти соціальної інфраструктури, а 24 об’єкти соцінфраструктури зруйновано. Знищено 119 багатоповерхових і 1483 приватних житлових будинки. 16 358 мешканців Ірпеня залишилися без житла. При цьому пошкоджено житло 60 635 мешканців.
Квартир на ринку нерухомості стало більше, в першу чергу, за рахунок тих, хто виїхав. Тепер власники хочуть здати чи продати свої квартири. Багато хто не готовий повертатися після пережитого до своїх домівок.
Ірина, мешканка Бучі, яка зараз перебуває в Італії, говорить, що повертатися поки до своєї домівки не буде.
«Це важко психологічно, будинок буде нагадувати про пережитий страх. А ще усвідомлення, що там, в місті, відбувалося з людьми, які не встигли виїхати… Я планую повернутися в Україну, але в своєму домі в Бучі, мабуть, жити уже не буду», — говорить Ірина.
Тим часом у районі Борисполя кількість клієнтів збільшилась, ціни на нерухомість не змінилися, а вартість новобудов навіть виросла, пояснює Євген Вербовський, рієлтор, який спеціалізується на продажу будинків та ділянок на бориспільському напрямку.
Нерухомість тут купуютьго головно люди, які раніше жили в Ірпені та Бучі.
«Немає середнього сегмента. Основна маса клієнтів дивиться найдешевше житло. Інша категорія — люди, яким не принципова ціна. Клієнти в основному з Київської області», — говорить Євген.
Щодо оренди, то ціна на OLX становить 5-7 тисяч гривень за однокімнатну квартиру в місті Бориспіль, за 2 кімнатну просять 8 — 10 тисяч гривень.
Особливих вимог до нерухомості немає, пояснюють рієлтори. Інколи звучать питання про найближчі укриття, але це не є причиною для прийняття рішення клієнтами. Проте близько до воєнних об’єктів наразі люди намагаються не селитися. Гостомель з аеропортом взагалі відкидають, говорить Віктор Висоцький.
Киянка Олена разом з сім’єю до війни орендували будинок в селі Рожівка Броварського району. Наразі вони повернулися до Києва та відмовилися від оренди цього житла, в першу чергу, через близькість до об’єктів, по яким стріляли в перший день війни.
«Війна триває, і залишається небезпека. Йде тривога, залишається страх, що можуть бути прильоти. Перебороти ми це не можемо і тому повернулись до Києва, хоча дім нам дуже подобається, і ми його любимо», — пояснює Олена.
Киянка впевнена, що після перемоги її сім’я повернеться в дім у передмісті Києва.
В останні роки ціни на житло у Києві просто «летіли» угору. Так, на кінець 2021 року впродовж лише шести місяців експерти зафіксували підвищення вартості квартир на 20 відсотків. Скромна однокімнатна в українській столиці коштувала як у Бельгії, Греції, Польщі чи Угорщині й відчутно дорожче, ніж в Естонії, Латвії, Болгарії… Однак у лютому нинішнього року війна різко змінила ситуацію на київському ринку нерухомості.