Експеримент показав, на чий бік стає собака під час сімейної сварки

Вчені з Аргентини у серії експериментів простежили за поведінкою домашніх собак під час розбіжностей між членами сім’ї та виявили у чотирилапих вихованців низку характерних реакцій на конфлікт. Зі спостережень за собаками добре відомо, що вони чуйно реагують на емоційний стан власників. Наприклад, пси можуть дуже переживати при звуках людського плачу. Ще вихованці відчувають стрес людей запахом і можуть плакати від радості при возз’єднанні з господарем після розлуки.

Група етологів з Університету Буенос-Айреса (Аргентина) нещодавно вивчила поведінку собак під час конфлікту між господарями. Для нового експерименту залучили 23 пси різних порід, у тому числі сибірського хаскі, бордер-коллі, пуделя та таксу. Їхніх господарів попросили двічі розіграти сімейну сварку на очах у вихованців.

За інструкцією люди мали намагатися заволодіти якимось предметом, що стоїть між ними. При цьому «агресору» потрібно було кричати на «жертву», відбирати предмет, демонструвати злість і розмахувати руками. Дві постановочні ситуації були схожими, відрізняючись лише інтенсивністю конфлікту. Зокрема, у другому випадку «агресор» виявляв більший натиск і ворожість, а «жертва» – пригніченість та зневіру.

На постконфліктному етапі власники сідали у кімнаті, не дивлячись один на одного. Все, що відбувалося в експерименті, знімали на камеру, а дослідники спостерігали за поведінкою собак за допомогою сервісу відеозв’язку Zoom.

У коментарі Daily Mail провідний автор дослідження Маріана Бентосела (Mariana Bentosela) розповіла, що під час сварок собаки частіше дивилися на «жертв», ніж на «агресорів», і намагалися триматися ближче до перших, демонструючи так звану афіліативну поведінку.

Також аналіз дій собак виявив у них ознаки стресу: тварини присідали, притискали вуха, прискорено дихали через відкриту пащу, опускали хвіст або позіхали.

Після закінчення конфлікту вихованці воліли спочатку підійти до «постраждалої сторони», а не до «кривдників». У цілому тварини менше контактували з іншими, що вчені інтерпретували як спробу уникнення.

Пояснюючи таку поведінку, етологи зазначили, що собаки сприймають людей як частину своєї групи. Тому прагнення полегшити стан «жертв» може бути залагодити конфлікт і згуртувати групу.

На думку дослідників, така чуйність собак до негативних емоцій та схильність підтримувати «постраждалу сторону» — невід’ємна частина їхньої прихильності до людей. Подібні властивості особливо важливі, коли пси не лише відіграють роль домашніх улюбленців, але ще беруть участь у різноманітних терапевтичних заходах, наприклад, допомагають пацієнтам справлятися з болем або психологічними труднощами, уклали автори нової роботи. Стаття про неї вийшла у журналі Ethology.

https://ukrrain.com/

Теги

Новости по теме