Польська радіостанція OFF Radio Krakow звільнила журналістів та замінила їх “ведучими”, створеними за допомогою штучного інтелекту. Це спричинило суперечки серед аудиторії, повідомляє Associated Press.
Ілюстрація взята “Споживчим ринком” з Facebook Off Radio Kraków
Журналістів звільнили кілька тижнів тому. Тепер радіо перезапустило ефір, назвавши його “першим у Польщі експериментом, де журналісти… є віртуальними персонажами, створеними за допомогою штучного інтелекту”.
На радіостанції заявили, що її три аватари створені для привернення уваги молодшої аудиторії й обговорюватимуть культурні, мистецькі й соціальні питання, зокрема проблеми ЛГБТК+-спільноти.
“Чи є штучний інтелект можливістю чи загрозою для медіа, радіо і журналістики? Ми шукатимемо відповіді на це запитання”, – написав у своїй заяві голова станції Марцін Пуліт.
Заміна журналістів ШІ-ведучими стала помітною після того, як про них написав журналіст і кінокритик, який до недавнього часу вів програму на цій станції, Матеуш Демський. Він опублікував відкритого листа, протестуючи проти “заміни працівників штучним інтелектом”.
“Це небезпечний прецедент, що зачіпає всіх нас”, – написав він і додав, що це може відкрити шлях “до світу, де досвідчених працівників, які працюють у медіасекторі багато років, і людей, зайнятих у творчих індустріях, замінять машини”.
За словами Демського, станом на ранок 23 жовтня понад 15 тис. осіб підписали його петицію. Він також повідомив, що йому зателефонували сотні людей, багато з яких – молодь, що не хоче бути об’єктом такого експерименту.
Демський працював на OFF Radio Krakow з лютого 2022 року і брав інтерв’ю в українців, які втекли від війни, аж до серпня, коли його та ще близько десятка журналістів звільнили. Він сказав, що цей крок особливо шокував, оскільки мовник є громадською станцією, яка фінансується платниками податків.
Голова станції Марцін Пуліт запевняв, що журналістів звільнили не через впровадження ШІ, а тому, що кількість слухачів була “майже нульовою”. Міністр цифрових справ і віцепрем’єр-міністр Кшиштоф Гавковський 22 жовтня заявив, що потрібне законодавство для врегулювання штучного інтелекту. Такої думки він дійшов, прочитавши звернення Демського.
“Попри те що я є прихильником розвитку штучного інтелекту, я вважаю, що деякі межі дедалі більше перетинаються. Поширення ШІ має бути для людей, а не проти них!” – написав він в X (колишній Twitter).
22 жовтня на станції транслювали “інтерв’ю”, проведене ШІ-ведучою з голосом, що імітував польську поетку й лауреатку Нобелівської премії з літератури Віславу Шимборську, яка померла у 2012 році.
Президент Фонду Віслави Шимборської Міхал Русінек, що опікується спадщиною поетки, заявив телеканалу TVN, що дав дозвіл станції використовувати ім’я Шимборської в ефірі. Він сказав, що поетеса мала почуття гумору і, ймовірно, їй би це сподобалося.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян https://imi.org.ua/